Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Muzyka połączyła młodych artystów z Polski i Ukrainy (TV)

23.02.2016 Autor: Damian Śliwa
W sali kameralnej Dworu Długoszowskich będącej siedzibą Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej odbył się koncert w ramach I Festiwalu "Muzyczna zima". Festiwalu, który jest owocem współpracy z Małopolską Fundacją Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo”.

Podczas koncertu, który miał miejsce 20 lutego (sobota) o godzinie 16:00, zaprezentowała się utalentowana muzycznie młodzież ze Szkoły Muzycznej w Winnicy na ukraińskim Podolu. Konferansjerami wydarzenia był duet – Robert Gryzik dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej oraz Małgorzata Hołda Kuchnik dyrektor Centrum Kultury w Bobowej. Gościem specjalnym była sopranistka współpracująca z Filharmonią Winnicką, prof. Irina Shvets.

Koncertowanie w Polsce stało się już dla nas dobrą tradycją – powiedziała solistka. – Festiwal „Muzyczna Zima” to spotkania muzyków z Ukrainy i z Polski podczas wspólnych koncertów. To jest właśnie najważniejsze – stąd nasza kolejna wizyta w Polsce.

Artystka wyraziła się bardzo ciepło również o samym pobycie na ziemi gorlickiej i bobowskiej.

Wiele rzeczy nam się tutaj podoba. Wspaniale przyjmują nas polscy przyjaciele – mówiła Irina Shvets. – Jesteśmy pod dużym wrażeniem występów najmłodszych polskich artystów. Wczoraj mieliśmy koncert w Gorlicach, dziś jesteśmy w Szkole Muzycznej w Bobowej i bardzo ważne jest, że nasze utalentowane dzieci wymieniają się doświadczeniem między sobą.

Młodzi muzycy wykonywali m. in. kompozycje W.A. Mozarta, J. Brahmsa, F. Mendelssohna, R. Schumanna, S. Rachmaninowa. Wśród gości obecny był burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza.

Koncert był przepiękny – zarówno śpiew, jak i gra na różnorodnych instrumentach muzycznych – powiedział burmistrz bezpośrednio po koncercie. – Myślę, że wszyscy, którzy dzisiaj tutaj przybyli, ja również, są pod ogromnym wrażeniem pięknego śpiewu i pięknego występu gości z Ukrainy. Ale chyba nie byłoby tego, gdyby nie to, że udało nam się w Bobowej zorganizować Szkołę Muzyczną – dodał.

Na scenie faktycznie było pięknie i różnorodnie. Uwagę części słuchaczy przykuło wykonanie młodej wiolonczelistki z Ukrainy, co stało się dla naszej redakcji pretekstem do zasięgnięcia informacji u Burmistrza Bobowej na temat oferty edukacyjnej naszej Szkoły Muzycznej.

Mamy nauczycieli, którzy mogliby uczyć gry na wiolonczeli. Oferta z naszej strony może być jeszcze bogatsza – powiedział Wacław Ligęza. – Zobaczymy, jakie instrumenty wybiorą kandydaci, którzy będą ubiegali się o rozpoczęcie nauki w roku szkolnym 2016/2017. Niestety nie możemy narzucać własnej woli, ale – żeby różnorodność instrumentów była większa – zależałoby nam bardzo, aby do oferty edukacyjnej została włączona wiolonczela, a być może jeszcze inne instrumenty – wyraził oczekiwania burmistrz. – Szkoła funkcjonuje dopiero drugi rok, także wiele się może zdarzyć – podsumował.

Na sali obecne były także licznie przybyłe dzieci ze szkoły podstawowej w Jankowej oraz uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej. Nie zabrakło także pracowników Centrum Kultury, przedstawicieli bobowskiego samorządu, oprócz burmistrza byli radni Gminy Bobowa, sekretarz oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.

Festiwal „Muzyczna zima” odbył się dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Bobowej, Miasta Gorlic, Małopolskiej Fundacji Przyjaźni Polsko-Ukraińsko-Słowackiej „Braterstwo”, Gorlickiego Centrum Kultury, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Gorlicach oraz Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej. Spotkanie stanowiło doskonałą okazję – dla uczniów i nauczycieli – do wymiany doświadczeń, nie tylko tych muzycznych. Z pewnością jest to inicjatywa warta zauważenia, docenienia i kontynuowania w kolejnych latach.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)