Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Posypmy głowy popiołem” (TV)

12.02.2016 Autor: Damian Śliwa
Wczoraj rozpoczął się liturgiczny czas Wielkiego Postu. Wiele można by pisać na temat tradycji i genezy tego przeżywanego w Kościele katolickim czterdziestodniowego okresu pokuty. Dość powiedzieć, że jest to czas, w którym wierni przez post, modlitwę i uczynki miłosierdzia przygotowują się do obchodów największych świąt chrześcijaństwa - Wielkiej Nocy, w czasie których czcimy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa.

Co roku Środą Popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia – mówi ksiądz Bogdan Florek, wikariusz w Bobowej. – W tym powrocie do Pana Boga pomagają nam nabożeństwa wielkopostne – Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale. Pomagają nam również w tym powrocie organizowane w Wielkim Poście rekolekcje parafialne.

Charakterystycznym momentem liturgii Środy Popielcowej jest obrzęd posypania głów popiołem na znak żałoby i podjęcia pokuty. Obowiązuje on w całym Kościele od około tysiąca lat. Popiół, którym jest wtedy używany, pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową w poprzednim roku, co wyraża związek tego obrzędu z tajemnicą Męki Chrystusa.

W Wielkim Poście częściej niż zwykle w ciągu roku wpatrujemy się w Chrystusa cierpiącego, dźwigającego Krzyż, umierającego na tym Krzyżu i Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszystkiego tego dokonuje Chrystus z miłości do człowieka – opowiada wikariusz bobowskiej parafii. – Czas Wielkiego Postu, nabożeństwa wielkopostne, rekolekcje, są czasem, który bardziej niż pozostałe dni w roku ukazuje nam tą ogromną miłość Boga do człowieka, Boże Miłosierdzie, które Bóg okazuje nieustannie grzesznemu człowiekowi.

Liturgiczny okres Wielkiego Postu zakończy się w Wielki Czwartek (w tym roku będzie to 24 marca). O przeżywanych w tym czasie wydarzeniach z pewnością będzie można jeszcze przeczytać na naszym Portalu.

Wykorzystajmy ten czas, który dziś rozpoczynamy Środą Popielcową i symbolicznym posypaniem głów popiołem, do naszego powrotu do Boga. Wykorzystajmy go dobrze – zachęca ks. Bogdan Florek. – Niech będzie to czas refleksji nad swoim życiem, nad tym dokąd idziemy, co robimy, dokąd zmierzamy. Aby przeżyć ten czas tak, jak powinniśmy go przeżyć – w duchu skupienia, refleksji, modlitwy – niech Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże!

O szczegółach wielkopostnych przygotowań i godzinach nabożeństw można przeczytać na stronie internetowej parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej (http://www.parafia.bobowa.pl/nabozenstwa) oraz w zakładce „Ogłoszenia parafialne”.

Poniżej znajduje się relacja pokazująca, jak wyglądało rozpoczęcie Wielkiego Postu w Bobowej. Zapraszamy do oglądania!

 

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)