Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Azbest cichy truciciel – akcja edukacyjna w Bobowej

Autor: Sylwia Dylak
Szkodliwe działanie azbestu na organizm ludzki zostało już dawno potwierdzone, jednak nie każdy z tej szkodliwości zdaje sobie sprawę. Uświadamianiem społeczności w tym zakresie zajmuje się m.in. Fundusz Szwajcarski czyli Szwajcarsko – Polski Program Współpracy.

To właśnie, dzięki tym środkom na terenie 61 gmin małopolski w tym również gminie Bobowa realizowany jest projekt o nazwie „Demontaż i bezpieczne składowanie wyrobów zawierających azbest z obszaru województwa małopolskiego”.

Częścią projektu jest edukacja dzieci i młodzieży. W Bobowej, 18 lutego br. w spotkaniu pod hasłem „AZBEST – Wiedza twoją siłą” udział wzięło 110 uczniów klas IV i V szkoły podstawowej Zespołu Szkół nr 1. Jego uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat tytułowego „bohatera” czyli azbestu. Przede wszystkim skąd wziął się w Polsce, do czego był wykorzystywany, dlaczego jest postrzegany jako zagrożenie, kiedy i jakie szkody może on wyrządzić dla naszego zdrowia oraz w jaki sposób i przy czyjej pomocy można się go pozbyć. Pracownicy biura głównego projektu wytłumaczyli również czym jest azbest.

Podczas wydarzenia, przypomniano o możliwości bezpłatnej utylizacji azbestu jaką organizuje się m.in. na naszym terenie dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Szwajcarskiego. Bez żadnych opłat, można pozbyć się materiałów azbestowych z terenów swoich posesji.

Przedstawiono także główne założenia projektu, który realizowany będzie do końca roku:
– poprawa stanu środowiska naturalnego małopolski
– zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych między regionami poprzez wyeliminowanie pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest
– edukacja na temat szkodliwości azbestu i sposobów jego unieszkodliwiania.

Miłym akcentem spotkania były promocyjne gadżety w postaci breloczków, toreb, koszulek, opasek i kamizelek odblaskowych, plecaków, urządzeń PenDrive, które rozdano wszystkim uczestnikom spotkania.

źródło/foto: ZS Bobowa

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy