Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pisanki uczniów z Bobowej zdobyły laury w Gorlicach

Autor: Łukasz Augustyn
W dniu 15 marca br. w Gorlickim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie konkursu Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną połączone z galą wręczania nagród. Wśród nagrodzonych oraz wyróżnionych pisanek znalazły się również te autorstwa bobowskich uczniów z ZS nr 1 oraz Zespołu Szkół Zawodowych.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gorlickiego. Głównym celem było zachowanie elementów twórczości ludowej, rozbudzenie zainteresowań tradycyjną sztuką plastyczną oraz pełniejsze poznanie form kultury regionalnej wśród dzieci i młodzieży. Łącznie prace zgłosiło 182 uczniów z 24 placówek oświatowych, w tym także uczniowie z Bobowej.

Komisja w składzie:

  1. Anna Bąk – kustosz muzealny, długoletni pracownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku,
  2. Leszek Brzozowski – muzealnik, kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku,
  3. Anna Nowacka – kustosz muzealny, długoletni pracownik Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach,

po obejrzeniu prac zgłoszonych na konkurs, dokonała oceny i wyłoniła zwycięzców. W trakcie obrad Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na własnoręczność wykonania pisanek, nawiązanie do tradycji w regionie i walory artystyczne.

Z Zespołu Szkół Zawodowych do konkursu przystąpiły trzy uczennice, które otrzymały wyróżnienia, ponieważ w kategorii szkół ponadgimnazjalnych komisja nie przydzieliła pierwszych, drugich czy trzecich miejsc  – mówi Celina Ligęza, kierownik internatu przy ZSZ w Bobowej. – Każda z dziewcząt przygotowała po dwie pisanki wykonane jedna techniką. Dwie z nich to były pisanki farbione cebulą i ozdobione koronką klockową – każda inna. Kolejna z dziewcząt przygotowała pisankę zdobioną woskiem. Zazwyczaj braliśmy udział w gminnym konkursie na pisankę wielkanocną. W tym roku postanowiliśmy wziąć udział w konkursie organizowanym przez Gorlickie Centrum Kultury – przedstawiła konkursowe prace.

Od kilku lat odpowiadamy na różne oferty konkursowe, w tym te kierowane przez GCK, które są na wysokim poziomie. Staramy się brać w nich udział. Zachęciłem panią Barbarę Pater, która uczy w szkole techniki, aby wystartować i zachęcić uczniów. Jak wiemy, pisanka jest to coś na granicy techniki i sztuki. Cieszy fakt, że otrzymaliśmy wyróżnienia ale i nagrody. Mamy nadzieje, że to nie ostatni nasz konkurs, gdzie odnosimy sukcesy – powiedział Adam Urbanek, dyrektor ZS nr 1 w Bobowej.

Poniżej prezentujemy skrót wyników, które dotyczą uczniów z Bobowej:

Kategoria Szkół Podstawowych klasy IV – VI:

I miejsce – Kinga Bara (ZS nr 1 Bobowa)
wyróżnienia – Olga Święch (ZS nr 1 Bobowa), Dominik Job (ZS nr 1 Bobowa)

Kategoria Gimnazjów:
I miejsce – Wiktoria Bara (ZS nr 1 Bobowa)

Kategoria Szkół Ponadgimnazjalnych:
I, II, III miejsca nie przyznano
Wyróżnienia – Małgorzata Gawlik (ZSZ Bobowa), Patrycja Klimek (ZSZ Bobowa), Aneta Tarasek (ZSZ Bobowa)

W trakcie obrad komisja zwróciła szczególną uwagę na własnoręczność wykonania pisanek, nawiązanie do tradycji w regionie i walory artystyczne. Organizatorzy oraz  Jury składają serdeczne podziękowania opiekunom i wychowawcom za przekaz i popularyzację tradycji świąt Wielkanocnych wśród dzieci i młodzieży oraz wychowanie młodego pokolenia w poszanowaniu tradycji.

źródło/foto: Gorlickie Centrum Kultury

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy