Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Społeczność powiatu uczciła ks. Ignacego Piwowarskiego oraz żołnierzy wyklętych (TV)

16.03.2016 Autor: Damian Śliwa
We środę, 2 marca 2016 roku o godz. 17:00, w Gorlickim Centrum Kultury odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zostały one połączone z wręczeniem księdzu Ignacemu Piwowarskiemu nadanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyża Wolności i Solidarności.

Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów i kierowników instytucji działających na terenie Powiatu Gorlickiego, parlamentarzystów oraz innych szanownych gości, wśród których znaleźli się również burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Tabiś oraz radny powiatu gorlickiego Krzysztof Flądro.

Głównym organizatorem obchodów była poseł Barbara Bartuś wraz z Gorlickim Centrum Kultury i Instytutem Pamięci Narodowej. Wręczenia odznaczenia dokonał prezes Instytutu – dr Łukasz Kamiński.

Krzyż Wolności i Solidarności jest przede wszystkim podziękowaniem. Podziękowaniem w imieniu Rzeczypospolitej, a więc tak naprawdę nas wszystkich dla tych ludzi, którym zawdzięczamy niepodległość Polski i naszą własną wolność – powiedział Łukasz Kamiński prezes IPN. – To jest odznaczenie o wyjątkowo bogatej i pięknej symbolice, związanej przede wszystkim z tym, że nawiązuje do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w roku 1930.

Ks. Ignacy Piwowarski, po odebraniu Krzyża z rąk dra Łukasza Kamińskiego, pomimo aktualnej niedyspozycji fizycznej i przebywania w szpitalu, z prezydenckim odznaczeniem czuł się wyśmienicie.

To jest bardzo miłe przeżycie. Dla mnie jest to również cofnięcie się i przypomnienie sobie tych lat, które były bardzo twórcze, chociaż niebezpieczne, kiedy człowiek czuł, że jest potrzebny, widząc bezradnych ludzi – wspominał ks. Piwowarski. – Ja mam coś takiego w naturze, że zawsze mi żal ludzi krzywdzonych i zawsze stawałem po ich stronie i walczyłem. Otwierałem usta i „darłem pysk”, za przeproszeniem, w imieniu tych, którzy mieli usta zamknięte, ze względu na bezpieczeństwo. Ja, jako ksiądz, nie miałem nic do stracenia, bo najwyżej – jeśli mi „urwą łeb”, to mnie – ani żona, ani dzieci płakać nie będą. Ktoś musiał się o tych ludzi upomnieć! […] – opowiadał.

Przez wiele lat trudnego funkcjonowania w okresie komunizmu, ks. Ignacy był ostoją dla solidarnościowców i wszystkich działaczy, którzy nie godzili się na aktualną sytuację polityczną w Ojczyźnie.

Do dzisiaj widzę owoce. Widzę, że ludzie nie zawsze byliby zdolni do pewnych czynów, gdyby nie mieli za sobą kogoś, komu zaufali i wiedzieli, że ich nie zdradzi i nie zostawi samych, tak jak ja to robiłem nieraz i zawsze im mówiłem: „nie martwcie się, bo ja Was na pewno nie zostawię samych” – opowiadał o swojej postawie w tych czasach ks. Piwowarski. – To mi pomagało też w tym, że miałem wielu zwolenników i prawdziwych przyjaciół, szczególnie w tych trudnych czasach. Zawsze ciężkie przeżycia jednoczą ludzi i zbliżają. Kiedy dziś wspominam te chwile, to są to miłe wspomnienia, które odżywają i człowiek czuje się młodszy o wiele lat.

Starania, by doprowadzić do uhonorowania ks. Ignacego Piwowarskiego Krzyżem Wolności i Solidarności, rozpoczął jako pierwszy w ramach gorlickich działaczy Solidarności Krzysztof Kotowicz, przewodniczący Rady Gminy Łużna.

Chcę podziękować organizatorom dzisiejszej uroczystości. Z jednej strony świętujemy dzisiaj Dzień Żołnierzy Niezłomnych – ta nazwa jest mi bliższa – i jest to ważne wydarzenie, o którym musimy pamiętać. Jak najwięcej osób zachęcam do ich upamiętnienia […] – powiedział, nawiązując do obchodzonych uroczystości. W rozmowie z nami nawiązał również w sposób oczywisty do części oficjalnej obchodów.

Przede wszystkim dziękuję pani poseł Bartuś, która jest głównym organizatorem. Jest to właściwa oprawa, oddanie wdzięczności, uszanowanie postawy, pracy księdza Ignacego – stwierdził. – Ksiądz Ignacy Piwowarski jest tak naprawdę ikoną i podporą. Solidarność zawsze potrzebowała ludzi sumienia i takiego wsparcia. W czasach komunizmu często przy Kościele gromadzili się ludzie, którzy myśleli inaczej – po polsku, żeby mieć siłę do walki, do zmagania się, do szukania ideałów. Ksiądz Piwowarski jest niewątpliwie takim symbolem. […] To u niego często działacze solidarności z Glinika, z Gorlic, spotykali się w tamtych czasach, aby się doradzić, skonsultować czy po prostu się spotkać, bo nie było gdzie.

Całe spotkanie odbyło się w podniosłej, patriotycznej atmosferze, której sprzyjała bliskość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)