Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Święcenie pokarmów w parafiach gminy Bobowa

Autor: Łukasz Kieroński
Wielka Sobota to czas adoracji Grobu Pańskiego, zadumy ale i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Tego też dnia tłumy wiernych przybywają do kościoła aby poświęcić pokarmy potocznie. Nasi reporterzy odwiedzili trzy parafie aby uwiecznić ten obrzęd.

– W tradycji chrześcijańskiej spożywanie pokarmów jest czynnością świętą. Pokarm, który otrzymujemy jest dla nas darem Bożym, dlatego na najważniejsze święta – Wielkanocne święcimy pokarmy, aby nie tylko w kościele, ale również przy stole w domu wśród bliskich, krewnych móc świętować spożywając właśnie poświęcone pokarmy. Wśród nich najczęściej jest m.in. jajko. Choć jest to dość mało rozpowszechnione to jednak podobnie jak dzielimy się na Boże Narodzenie opłatkiem tak samo podczas śniadania wielkanocnego powinniśmy się podzielić właśnie takim poświęconym jajkiem pokrojonym na drobne kawałki – tłumaczy ks. Tomasz Gołąbek wikariusz bobowskiej parafii.

Jak widać na poniższym reportażu, koszyki wiernych w Jankowej, Wilczyskach i Bobowej były przygotowane zgodnie z tradycją.

fot. Aneta Bogusz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy