Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wiedza pożarnicza na topie! Uczniowie rywalizowali w Stróżnej (TV)

28.03.2016 Autor: Damian Śliwa
We wtorek, 22 marca br. w Szkole Podstawowej w Stróżnej odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do rywalizacji o tytuł mistrza przystąpiło kilkunastu uczniów ze wszystkich szkół gminy Bobowa, podstawowych jak i gimnazjalnych.

Za nim jednak rozpoczęto pożarniczą rywalizację uczniowie szkoły w Stróżnej oraz uczestnicy konkursu wzięli udział w próbnej ewakuacji placówki oraz mogli przyglądać się profesjonalnemu pokazowi przygotowanemu przez druhów OSP Stróżna. Strażacy zademonstrowali działania gaśnicze połączone z poszukiwaniem poszkodowanych osób oraz udzielanie pierwszej pomocy.

– Turniej był na wysokim poziomie. Pytania zostały jak co roku przywiezione przez przedstawiciela Państwowej Szkoły Pożarnej – relacjonuje Tomasz Tarasek, prezes ZOG ZOSP RP. – Sprawdzany jest bardzo szeroki zakres wiedzy pożarniczej oraz pokrewnych tematów jak fizyka, chemia, biologia. Na kolejnych etapach, powiatowym czy wojewódzkim jest jeszcze trudniej. Ustalenie  trudnych pytań sprawdza się od wielu lat, ponieważ gdy pytania są zbyt łatwe młodzieży wydaje się, że już wszystko wie i siada na laurach, a gdy pytania są nieco trudniejsze, to wiedzą, że jeszcze trzeba coś jeszcze doszlifować, dopracować.

Zgodnie z protokołem, sporządzonym przez 3-osobową komisję w składzie: Piotr Migacz, Zbigniew Ligęza i Wacław Gucwa, na eliminacjach powiatowych, które odbędą się 12 kwietnia w Gorlicach, Gminę Bobowa reprezentował będzie Mateusz Śliwa z Szkoły Podstawowej w Jankowej – w kategorii szkoły podstawowej oraz Joanna Szczerba z Gimnazjum z Siedlisk – w drugiej grupie wiekowej.

Podczas uroczystego wręczenia nagród wręczono także puchary drużynowe (sumowano punkty dwóch uczestników z danej szkoły), otrzymały je Szkoła Podstawowa w Jankowej oraz Gimnazjum w Siedliskach.

Dla każdego z uczestników przewidziano dyplomy oraz statuetki. Uczestnicy odbierali gratulacje od burmistrza miasta i gminy Bobowa Wacława Ligęzy, przewodniczącego Rady Miejskiej w Bobowej Stanisława Siedlarza, komendanta komisariatu w Bobowej podinsp. Artura Siedlarza, dh Krzysztofa Kosiby prezesa ZOP ZOSP RP w Gorlicach, st. kpt. Piotra Migacza, przedstawiciela KP PSP w Gorlicach oraz Marcina Nowaka, naczelnika OSP Stróżna.

Od wielu lat przykładamy ogromną wagę do tego konkursu i staramy się młodych wciągać w sprawy pożarnicze, przeciwdziałania skutkom związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z ogniem czy szeroko pojętymi zagadnieniami dotyczącymi pożarnictwa – mówi burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza. – Stąd z inicjatywy prezesa Gminnego Zarządu OSP, przy współudziale Dyrektora Szkoły co roku organizowany jest ten turniej. Myślę, że przynosi on znaczące efekty, bo po pierwsze – dzieci z naszej gminy często osiągają sukcesy na wyższych szczeblach, poza tym jest to mobilizujące. Wzajemna rywalizacja powoduje, że rzeczywiście wgłębiają się w tą wiedzę. Ponadto skutkuje to tym, że część młodych osób, które wciągną się w tą tematykę, przystępuje do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Bardzo nam zależy, żeby jak najwięcej młodych przestępowało do jednostek OSP, dlatego, że będą oni sprawniejsi a także lepiej przygotowani. Niejednokrotnie potrafią skutecznie chronić życie i zdrowie naszych mieszkańców. Dziękuję organizatorom za to, że co roku podejmują ten trud i przygotowują dzieci i młodzież to tego turnieju – podsumowuje gospodarz Bobowej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze zmagań młodych adeptów wiedzy pożarniczej.

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)