Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zasłużeni dla lokalnych społeczności odebrali nagrodę „Pro publico bono” (TV)

19.03.2016 Autor: Damian Śliwa
Wczorajszego wieczoru Kasztel w Szymbarku zgromadził w swoich murach społeczników zasłużonych na różnych polach dla powiatu gorlickiego. W piątek, 18 marca, o godzinie 18:00 rozpoczęła się gala wręczenia nagrody „Pro publico bono 2016”. Nie zabrakło na niej reprezentacji Gminy Bobowa, w osobie wyróżnionego prezesa Orkiestry Dętej w Siedliskach, Mieczysława Podobińskiego.

„Pro publico bono” to doroczna nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Marka Bugno. W tym roku odbyła się jej ósma edycja. Kapitułę nagrody tworzą, obok Przewodniczącego, Karol Górski, starosta gorlicki, wicestarosta Jerzy Nalepka, Roman Dziubina, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Zofia Kamińska, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, członek Zarządu Powiatu Adam Urbanek oraz Zygmunt Fryczek, radny Rady Powiatu Gorlickiego.

Wśród obecnych w szymbarskim Kasztelu znaleźli się m. in. Stanisław Kaszyk, członek Zarządu Powiatu Gorlickiego i Sołtys wsi Szalowa, Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza Miasta Gorlice i Ryszard Guzik, Wójt Gminy Gorlice.

Nagroda „Pro publico bono” została ustanowiona w 2009 roku. Przysługuje ona ludziom, którzy są zaangażowani w pracę dla dobra wspólnego – powiedział starosta gorlicki, Karol Górski. – Ci ludzie, którzy zostali dzisiaj wyróżnieni i uzyskali główną nagrodę „Pro publico bono”  to są właśnie te osoby, które w powiecie gorlickim działają na rzecz innych osób – dodał.

Galę rozpoczął występ Szalowskiego Zespołu Wokalnego, tegorocznego laureata nagrody starosty gorlickiego „Przęsło 2016”. Zespół wykonał półgodzinny program artystyczny, w skład którego weszły pieśni pasyjne, a także inne polskie i łacińskie utwory religijne z różnych epok.

Następnie przedstawione zostały sylwetki nominowanych do nagrody: Danuty Szpyrki z Zagórzan, Zofii Szurek z Kobylanki oraz Mieczysława Podobińskiego z Siedlisk, a także Fundacji Beskidzka Zima, reprezentowanej przez Annę Cetnarowicz.

Nagroda „Pro publico bono 2016” trafiła do Danuty Szpyrki. Restauratorka z Zagórzan otrzymała ją za otwarte serce dla potrzebujących, budzenie w  ludziach nadziei oraz za zaangażowanie w życie społeczne i kulturowe Ziemi Gorlickiej.

Jestem skrępowana. Nie lubię takich wzniosłych chwil – relacjonowała „na gorąco” nagrodzona główną nagrodą Danuta Szpyrka. – Bardzo lubię pomagać innym, ale gdy ma się mówić o mnie, to jestem bardzo stremowana i bardzo wzruszona. Moja działalność już trochę trwa. Zawsze wolę pomagać innym aniżeli o mnie ma się mówić.

Pasja trwała od dziecka – opowiadała o swoim zamiłowaniu restauratorka. – 30 lat pracowałam w gastronomii na dwóch etatach – pierwszym był etat w domu dziecka, drugim praca w gastronomii po godzinach. Restauracja to nie był przypadek. Zawsze marzyłam o małej restauracyjce, a kiedy dzieci dorosły i skończyły studia, pomogły w tym – powiedziała. – Pasjonują mnie stare budynki.  W każdym budynku widzę jakiś potencjał. W każdym budynku zrobiłabym kafejkę, kawiarenkę, restauracją czy nawet jadłodajnię. Pomogły mi dzieci, pomogli znajomi – udało się! Dworzec został odrestaurowany i dobrze funkcjonujemy. Zatrudniam 20 osób, 5 uczennic. Wystarcza nam na wszystko i wspomagamy innych – mówiła.

Pani Danuta w swojej działalności społecznej ma duże zasługi na gruncie reaktywacji pociągów na ziemi gorlickiej. Tak naprawdę to ona, razem z Marcinem Kreisem, robi najwięcej, witając podróżnych nie tylko przysłowiowym chlebem i solą, ale i ciepłymi śniadaniami, dbając, żeby nie marzli na zewnątrz.

Wzięło się to z dwóch powodów. Kolej zaszczepiła się dopiero w momencie, kiedy przyszła restauracja, kiedy dzieci przychodzące do restauracji wybiegały na dwór i patrzyły na każdą lokomotywę, która przejeżdżała. Dzieci bardzo tęskniły za pociągami. Pomyślałam, że dobrze by było, gdyby znalazł się ktoś, kto w tym pomoże – wyznaje pani Danuta. – Prosiliśmy samorządowców – nie pomogło. Aż znalazł się Marcin Kreis, który razem z grupą miłośników kolei zaczął się starać, nawiązał kontakt. Spotykali się u nas, w naszej salonce Franciszka Józefa, która była właśnie jemu poświęcona ze względu na okres, w którym budowany był dworzec. Tak się zaczęło – pociągi ruszyły – opowiada. – Marcin jest naszym stałym koordynatorem. Dzwoni do nas, jeżeli pociąg jest opóźniony: „Zabierzcie pasażerów, żeby nie marzli na polu”. Zabieramy, zapraszamy, częstujemy. To jest bardzo przyjemne. To wielka radość przyjąć grupę zmarzniętych studentów, która czeka na opóźniony 2 godziny pociąg. Oni przychodzą do restauracji, grają na pianinie i czekają cierpliwie, a ja serwuję herbatkę. W takim momencie nieważne są pieniądze i zyski. Ważny jest klimat i przyjemnie spędzony wieczór – dodaje właścicielka restauracji Stary Dworzec w Zagórzanach.

Dwa równorzędne wyróżnienia przypadły Zofii Szurek, za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju środowiska wiejskiego oraz zaangażowanie w życie społeczne Ziemi Gorlickiej oraz Mieczysławowi Podobińskiemu, za wieloletnią troskę o rozwój kultury muzycznej środowiska lokalnego oraz zaangażowanie  w życie społeczne Ziemi Gorlickiej.

Czuję się ogromnie zaszczycony, że dostrzeżono moją osobę, a przede wszystkim Orkiestrę Dętą w Siedliskach – powiedział Mieczysław Podobiński. – Ta nagroda „pro publico bono” czyli – jak to powiedział pan dyrektor – „za darmo” to jest nawiązanie do naszej orkiestry. Orkiestra licząca ok. 50 osób ćwiczy, gra i występuje za darmo, tak jak jest w tytule tej nagrody.

Pragnę przy okazji serdecznie podziękować kapitule za to, że doceniła nasz zespół, który w przeciągu 32 lat występuje i tworzy lokalną kulturę muzyczną – dodał wyróżniony z Siedlisk. – Pragnę również podziękować wnioskodawcy tej wspaniałej nagrody, panu Zygmuntowi Fryczkowi, który pochodzi również z Siedlisk i jest radnym powiatowym. To on dostrzegł tą pracę na rzecz środowiska siedliskiego i gminy Bobowa. Chcę podziękować za całokształt pomocy w funkcjonowaniu naszej orkiestry Samorządowi Gminnemu. Dziękuję przede wszystkim panu Burmistrzowi, Centrum Kultury w Bobowej za to, że tworzą klimat zespołu, za to, że ten zespół może funkcjonować. Dziękuję również ludziom dobrej woli, którzy wspierają tą orkiestrę – mówił.

Powstanie Orkiestry Dętej w Siedliskach położyło wielkie zasługi pod kształcenie młodych ludzi w kierunku muzycznym. Dzięki niej „młodzież połknęła muzyczny bakcyl”, w wyniku czego 20 osób ukończyło szkołę muzyczną I stopnia, 3 osoby średnią szkołę muzyczną, zaś jedna wyższe studia muzyczne.

Jest to nie tylko nagroda dla mnie. To jest nagroda dla całego zespołu i tą nagrodę dedykuję orkiestrze – powiedział Mieczysław Podobiński. – Chcę jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że ta orkiestra w dzisiejszych realiach dalej funkcjonuje. Mam nadzieję, że ta nagroda również będzie motywacją do tego, żeby ona dalej przetrwała i dla wszystkich Państwa występowała i grała – podsumował.

Po wręczeniu nagród gospodarze gali – Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Ewa Piotrowska, kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego Kasztel w Szymbarku, a także nagrodzona statuetką Danuta Szpyrka zaprosili wszystkich obecnych na poczęstunek przygotowany przez kucharzy restauracji “Stary Dworzec”.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje oraz podziękowania za ich pracę i służbę pro publico bono. Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)