Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zdrowa żywność tematem Gminnego Konkursu Ekologicznego (TV)

21.03.2016 Autor: Damian Śliwa
Po raz 16. odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny. Tegoroczna edycja zorganizowana została w Szkole Podstawowej w Jankowej. Rywalizacja miała miejsce 18 marca br. a w konkursie uczestniczyło 34 uczniów z terenu gminy Bobowa: 21 ze szkół podstawowych, 9 z gimnazjum i 4 ze szkół ponadgimnazjalnych.

Bardzo miło mi było gościć u nas uczestników tego konkursu – mówi dyrektor szkoły, Alicja Rodak. – Było ich 34, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceum. To dość duża liczba, jak na naszą gminę. Wynika z tego, że jest zainteresowanie ekologią, że ten temat jest bardzo szeroko poruszany w szkołach. Nic dziwnego, ponieważ ekologia związana jest z naszą ziemią, z naszym życiem, z naszym środowiskiem i to, jak my będziemy podchodzić do spraw natury, jak będziemy się o nią troszczyć, ingerować w nią, będzie świadczyło o jakości naszego życia – dodaje.

Konkurs organizowany jest co roku w innej placówce oświatowej na terenie gminy. Tegoroczna edycja została poświęcona zagadnieniom związanym ze zdrową żywnością.

Dzisiejszy konkurs miał bardzo ciekawą tematykę, ponieważ upowszechniał on zdrową żywność, a więc temat, który jest w tej chwili tak bardzo szeroko omawiany w ogóle – i  w Polsce, i w świecie – ponieważ jest to jeden z czynników naszej egzystencji, bardzo ważnym zresztą – mówi Alicja Rodak. – Wiemy, ile jest chorób wynikających z nieracjonalnego odżywiania, ze złego odżywiania, dlatego w naszej szkole i innych szkołach na terenie gminy ta tematyka jest poruszana. Są organizowane różnego rodzaju programy, projekty. Młodzież bardzo chętnie bierze w nich udział i widać postępy i efekty tego – znikają chipsy, znikają napoje, preferujemy wodę mineralną, owoce. Na początku każdy nowy projekt budzi różne zdania i emocje, ale kiedy przekonujemy się, że jest to cenne i ważne dla nas, na pewno ma to potem swoje odzwierciedlenie i efekt – dodaje.

Tematyka związana z ekologią leży na sercu włodarzom gminy, jak również lokalnej społeczności. O to, czy Gmina Bobowa aspiruje do miana gminy przyjaznej ekologii, zapytaliśmy przy okazji konkursu przewodniczącego Rady Miejskiej w Bobowej, Stanisława Tabisia, który na początku wyraził wdzięczność pod adresem organizatorów konkursu:

Nasza gmina jest proekologiczna, o czym świadczę kolejne inwestycje, realizowane w poprzednim i w tym roku – kanalizacja, nasadzenia śródpolne, a w przyszłości odnawialne źródła energii i selektywny odbiór odpadów komunalnych – odpowiedział. – Można powiedzieć, że nasza gmina jest przykładem dbania o środowisko i o przyszłość naszych pokoleń.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco,
w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce ex aequo
– Martyna Popiela (38 pkt), ZS nr 1 w Bobowej
– Aleksander Prokop (38 pkt), ZS nr 1 w Bobowej

II miejsce ex aequo
– Gabriela Magiera (37 pkt), ZS nr 1 w Bobowej
– Magdalena Pawlak (37 pkt), SP w Jankowej

w kategorii gimnazjów:

I miejsce
– Natalia Job (33 pkt), Gimnazjum w Brzanie

II miejsce
– Paulina Lichoń (28 pkt), ZS nr 1 w Bobowej

III miejsce
– Kaja Walicka (27 pkt), ZS nr 1 w Bobowej

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagród nie przyznano.

Bardzo ciepło wyraził się, zarówno na temat organizatorów, jak i uczestników konkursu, burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza.

Jestem bardzo wdzięczny tym, którzy się angażują, szczególnie dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy uczą biologii czy przyrody, ponieważ doszliśmy do takiego przekonania, że im wcześniej zacznie się uświadamiać młodych ludzi pod kątem ekologii, tym lepsze efekty można osiągać – powiedział. – Młodzi dzisiaj wiedzą, że bez takiego podejścia pro-ekologicznego trudno było by funkcjonować w środowisku na właściwym poziomie.

Po pierwsze jest ta świadomość, że należy chronić środowisko, żeby również dla przyszłych pokoleń zostawić je we właściwym stanie. Nawet te skromne upominki, nagrody dla ludzi, którzy chcą dziś uczestniczyć w konkursach ekologicznych, chcą się przygotowywać, są takim motorem napędowym do tego, żeby brać udział. A wiedza, którą posiadają, jest naprawdę dobra i szeroka. Pytania nie były łatwe, były trudne. Wszyscy ci młodzi ludzie zasługują na słowa uznania – skomentował burmistrz.

W przygotowanie konkursu angażują się oczywiście dyrektorzy i nauczyciele, ale także Liga Ochrony Przyrody czy pracownicy Urzędu Miejskiego.

Zaangażowanie przynosi wymierne efekty. Dzisiaj już wiem i mogę powiedzieć to z pełną odpowiedzialnością, że mieszkańcy sami przychodzą i dopytują się, co by jeszcze można było zrobić w zakresie ekologii – cieszy się burmistrz. – Oczywiście nie wszyscy, bo to jest proces długotrwały, ale szczególnie młodzi ludzie, kiedy zamierzają tutaj budować swoje domu, kiedy zamierzają się tutaj osiedlać, biorą pod uwagę, czy jest dostęp do kanalizacji, a jeżeli nie, to kiedy będzie można ją doprowadzić, wybudować. Jest to tylko jeden wycinek, bo to jest jeszcze sprawa śmieci, odpadów komunalnych, zdrowej żywności, która była tematem dzisiejszego konkursu – relacjonuje.

Wacław Ligęza odniósł się także bezpośrednio do tematyki tegorocznego Gminnego Konkursu Ekologicznego.

Myślę, że coraz większe znaczenie będzie miała ta świadomość tego, co spożywać, jak należy komponować te produkty ze sobą, jak należy je łączyć, żeby potem być zdrowym, żeby można było cieszyć się życiem i tą wiedzę w tym obszarze posiąść jak najlepszą – powiedział.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z konkursu. Wszystkim laureatom składamy gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)