Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Żołnierze Wyklęci – przywracamy Was pamięci!”. Niezłomni uczczeni w Bobowej (TV)

03.03.2016 Autor: Damian Śliwa
Wczoraj w Bobowej miało miejsce bardzo ważne wydarzenie, które w ramach obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych” objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

O godzinie 16:00 w bobowskiej sali „Koronka” odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Miasta Bobowa Wacław Ligęza oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa.

Udało się, że taka wspaniała uroczystość została zorganizowana w Bobowej, a stało się to za przyczyną inicjatorki, pani dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa Małgorzaty Hołda-Kuchnik – powiedział burmistrz Bobowej. – Słowa podziękowania należą się właśnie jej, gdyż zwróciła się z taką propozycją i – oczywiście – nie było najmniejszego momentu zawahania, gdyż jesteśmy zobowiązani, żeby takie uroczystości, taki przekaz promować.

W programie, oprócz wspomnień Żołnierzy Armii Krajowej z Bobowej i okolic, a także wręczenia nagród w Konkursie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, znalazło się interesujące przedstawienie teatralne.

Byliśmy świadkami przepięknego spektaklu. Wszyscy czuliśmy się, jakby to się działo na żywo. Zauważyłem, że niektórzy byli bardzo przejęci tym, co tutaj usłyszeli i zobaczyli – opowiada Wacław Ligęza. – Myślę, że to dobry przekaz i sygnał, że w potencjale mieszkańców naszej gminy jest wiele pozytywnych cech patriotyzmu, w tym również lokalnego, ale dzisiaj przenieśliśmy się w tamte trudne, okropne czasy, kiedy młodzi ludzie oddawali swoje życie za Ojczyznę, a byli często prześladowani, poniżani, bici, katowani, a na końcu stracili życie.

Burmistrz wyraził przekonanie, że obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych na stałe wejdą do kulturalnego i patriotycznego kalendarza Bobowej. O kilka słów na temat przedstawienia poprosiliśmy inicjatorkę wydarzenia, dyrektor CKiP-u, dr Małgorzatę Hołda-Kuchnik, która wnioskowała do Kancelarii Prezydenta o przyznanie Patronatu Narodowego nad bobowskimi obchodami:

Spektakl „Ocalić od zapomnienia” ma już dosyć długą historię. Od 2013 roku gramy ten spektakl w różnych miejscach. Powstał on z okazji powiatowych obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w Tarnowie. Młodzi ludzie, wówczas jeszcze uczniowie szkoły z Gromnika, przygotowali spektakl. Są to pasjonaci historii – zgłębili tematykę i postanowili w bardzo poważny sposób do niej podejść.

Na deskach bobowskiej „Koronki” wystąpiła grupa teatralna „Improwizacja”, w skład której wchodzą w większej części studenci – z Krakowa, Warszawy, Tarnowa, Rzeszowa.

– Kiedy wystąpiliśmy raz, dostaliśmy mnóstwo zaproszeń ze szkół gimnazjalnych, po to, żeby ten spektakl pokazać gdzieś szerzej – kontynuuje opowiadanie o kulisach powstania spektaklu Małgorzata Hołda-Kuchnik. – Już przez 3 lata gramy ten spektakl z okazji świąt narodowych – nie tylko w Dzień Żołnierzy Wyklętych. […] Jest nam bardzo miło, że możemy się jeszcze raz spotkać i na nowo przeżyć te bardzo ważne dla młodych ludzi tematy, związane z patriotyzmem.

Bobowskie obchody zaszczyciły swoją obecnością znakomite osobistości, wśród których nie sposób nie wymienić posłanek na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – poseł Elżbiety Borowskiej oraz poseł Barbary Bartuś.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ważny, ponieważ tak naprawdę jest to kolejny etap odkłamywania polskiej historii – powiedziała poseł Elżbieta Borowska. – To się dzieło przez ostatnie 30 lat bardzo powoli, zbyt powoli. Pewnych procesów, jak choćby lustracji, nie przeprowadziliśmy, a jest to olbrzymia praca, którą ludzie wkładali w przekopywanie archiwów, w szukanie ludzi, którzy jeszcze żyją i pamiętają tamte czasy – przekonywała. – Już wcześniej mogliśmy zobaczyć to, jak odkłamywano historię powstania warszawskiego, teraz kolejne historie Żołnierzy Wyklętych. Mam nadzieję, że w przyszłości ten proces będzie trwał, a świadomość społeczna będzie coraz wyższa.

Największą zasługę w ustanowieniu tego święta i inicjatywę ustawodawczą poczytuję w śp. profesorze panu prezydencie Lechu Kaczyńskim – wyznała poseł Barbara Bartuś. – To on złożył projekt ustawy, która została w 2011 roku uchwalona przez wszystkich w zasadzie i 1 marca ustanowiono Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to też nie jest nazwa przypadkowa, bo pojawiła się wskazując, że ówczesna władza chciała zrobić ich bandytami i osobami wyklętymi – opowiadała pani poseł. – Dziś toczy się szeroka dyskusja, czy to byli Żołnierze Wyklęci, czy powinniśmy mówić raczej o Żołnierzach Niezłomnych. Myślę, że sama nazwa jest właściwa, żeby pamiętać o tym, jak ówczesna władza – niepochodząca najczęściej z obywateli polskich – traktowała tych żołnierzy. […] Chciano zabić w społeczeństwie pamięć i wykląć te osoby, które nie chciały się pogodzić i walczyły o suwerenną Polskę, nie składając broni, mimo, że II Wojna Światowa się już zakończyła i Zachód nas zostawił.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego oraz fotogalerii.

 

video
Więcej Video

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)