Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

A Ty na co byś wydał 6 milionów? Rusza budżet obywatelski

Autor: Łukasz Augustyn
To nie prima aprilis, startuje Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Jest to pierwszy tego typu budżet partycypacyjny w Polsce wprowadzany na skalę regionu. Jego głównym celem jest otwarcie się na głos mieszkańców, aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz efektywnego wydawania wspólnych środków z budżetu.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa zaprasza mieszkańców Małopolski, a więc także powiatu gorlickiego, do aktywnego udziału w tworzeniu Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. To pierwszy tego typu budżet partycypacyjny w Polsce wprowadzany na skalę regionu. Spotkanie informacyjne na ten temat odbędzie się w Gorlicach 11 kwietnia 2016 roku o godz. 14 w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego przy ul. 11 Listopada 43.

Głównym celem Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego jest otwarcie się na głos mieszkańców, aktywne zaangażowanie społeczności lokalnej w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz efektywnego wydawania wspólnych środków z budżetu.  To także możliwość współdecydowania o naszych małych ojczyznach.

Na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego władze województwa przeznaczy aż 6 mln zł. Każdy Małopolanin, który ukończył 16 lat, będzie mógł zgłosić inicjatywę obywatelską przyczyniającą się do rozwoju naszego województwa, a w szczególności zadań o charakterze: prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. Zadania muszą być zgodne z prawem, mieścić się w granicach zadań i kompetencji samorządu województwa oraz  współgrać ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. Budżet prowadzony będzie odrębnie dla subregionów: tarnowskiego, sądeckiego, podhalańskiego, Małopolski Zachodniej, Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego oraz miasta Kraków.

Podczas zaplanowanych na kwiecień spotkań informacyjnych mieszkańcy będą mieli szansę uzyskania odpowiedzi na każde pytanie dotyczące Budżetu Obywatelskiego. – Będziemy do dyspozycji Małopolan w każdym powiecie, bo pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego są przecież dla nich. Zależy nam na tym, by przy udziale mieszkańców rozwijać nasz region – mówi członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec.

Możliwość zgłaszania przez mieszkańców Małopolski zadań w ramach BO Małopolska ruszy już 15 kwietnia br.
Lista zgłoszeń zostanie zamknięta 6 maja, a głosowanie nad zweryfikowanymi projektami rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca.
W ostatnim dniu lipca poznamy zwycięskie projekty wybrane przez mieszkańców.

Strona internetowa na temat Budżetu Obywatelskiego – http://www.bo.malopolska.pl/

Ulotka informacyjna
Harmonogram spotkań

plakat

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy