Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Biotechnologia – Medycyna – Człowiek – czyli wielka konferencja w małym mieście (TV)

29.04.2016 Autor: Damian Śliwa
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, Powiatowe Centrum Edukacji w Gorlicach i gorlicki Oddział Ligi Ochrony Przyrody podjęły się zorganizowania konferencji naukowej, na której gościli specjaliści z Krakowa, Katowic, a nawet z Manchesteru. Zorganizowana w piątek, 22 kwietnia w Bobowej konferencja, była kolejną odsłoną realizowanego przez gorlickie instytucje projektu pod hasłem „Upowszechniamy zdrową żywność”.

Poprzednie wydarzenie w ramach programu odbyło się w Domu Polsko-Słowackim i dotyczyło zagadnień związanych z człowiekiem, ludzkim zdrowiem i żywnością (więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać tutaj). Tematyka piątkowego spotkania obracała się wokół biotechnologii i medycyny.

Podejrzewam, że biotechnologia i medycyna, a zwłaszcza nowoczesna medycyna, jeszcze nie trafiła do nas, do społeczeństwa – mówi Grażyna Kurzawa, nauczyciel biologii w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bobowej, jedna z głównych inicjatorów wydarzenia. Obok niej za organizacją konferencji stoi również dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Tadeusz Rak. – To są zupełnie nowe metody leczenia, inna technika rozpoznawania chorób. Celem naszej konferencji było przybliżenie tych czasem bardzo skomplikowanych zagadnień społeczności lokalnej. Myślę, że ta konferencja naukowa spełniła ten cel. Dowiedzieliśmy się w krótkim okresie czasu olbrzymiej wiedzy, która pewno jest dla nas bardzo skomplikowana, ale podejrzewam, że każdy się tym zainteresuje i będzie ją pogłębiał, co wpłynie na styl życia i poprawę naszego zdrowia – podsumowuje Grażyna Kurzawa.

Z wykładami podczas spotkania zostało zaproszone grono znakomitych specjalistów w swoich dziedzinach – wszyscy związani z Bobową:
– dr Damian Tarasek, Arthritis Research UK Centre for Genetics & Genomics Centre for Musculoskeletal Research, Institute of Inflammation and Repair, Faculty of Medical and Human Sciences, The University of Manchester,
– dr Elżbieta Rudolphi-Skórska, Instytut Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,
– lek. med. Alina Skrzypek-Salamon, Klinika Dermatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
– dr inż. Paweł Małecki, Katedra Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00. Debata panelowa, w której brali udział zaproszeni prelegenci, potrwała do godziny 12:00, by po półgodzinnej przerwie kawowej dać miejsce dyskusji, po której, około godziny 13:00, konferencja została zamknięta.

Autorami i prelegentami tej konferencji byli absolwenci bobowskiego liceum, a konferencja odbyła się w historycznym budynku – Dworze Długoszowskich, w którym obecnie mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia – relacjonuje burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza. – Forma bardzo ciekawa, transparentna, docierająca w wiele obszarów życia, które dotyczą człowieka, z nastawieniem na biotechnologię i skutki działań w tym obszarze. Dużo się wszyscy dowiedzieliśmy – dodaje. – Widziałem, że wszyscy obecni uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładów, które okazały się bardzo skomplikowane, a zarazem bardzo interesujące – dzieli się swoimi spostrzeżeniami burmistrz. – Uważam to spotkanie za bardzo ważne i bardzo dobrze zorganizowane. Cieszę się i osobiście mam ogromną satysfakcję, że odbyło się właśnie w tym budynku – opowiada włodarz miasta.

Mogłabym tylko powiedzieć „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – komentuje krótko Grażyna Kurzawa. – Jeślibym wróciła w ich czasy szkolne, to mogę powiedzieć, że absolwenci naszej szkoły, którzy prezentowali na dzisiejszej konferencji swoje wykłady, to są nasze „perełki” – solidni uczniowie, którzy zawsze mieli w życiu swoje pasje. Oprócz zainteresowań naukowych mieli także inne. Jak widzę, w tym momencie osiągnęli bardzo dużo, bo niektórzy nawet znajdują się na uniwersytetach zagranicznych, w Manchesterze – znamy pozycję tego uniwersytetu. Oni reprezentują naszą szkołę w świecie i jest nam niezmiernie miło, że w takiej małej miejscowości, jak Bobowa, wyrośli nam wielcy ludzie – puentuje nauczycielka biologii z bobowskiego liceum.

Pochodzę z Bobowej, tutaj skończyłam liceum – mówi dr Elżbieta Rudolphi- Skórska Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Już od szkoły podstawowej interesowałam się biologią. To chyba była najbardziej interesująca dla mnie dziedzina. Dlatego chylę czoła przed panią Grażyną Kurzawą, która w liceum była moją nauczycielką biologii. To właśnie ona zaszczepiła we mnie tą „kontynuację miłości” do tego przedmiotu. W konsekwencji tego trafiłam na studia biologiczne, na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, gdzie skończyłam zarówno studia magisterskie, jak i doktoranckie, a w tym momencie pracuję na stanowisku adiunkta – opowiada naukowiec rodem z Bobowej. – Zapraszam do nauki i zachęcam wszystkich młodych ludzi do kontynuowania swoich pasji, zagłębiania się w naukę – mówi jedna z piątkowych prelegentów.

Uczestnikami konferencji byli nie tylko zaproszeni goście ale również młodzież ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego Powiatu Gorlickiego, która tuż przed częścią wykładową zmagała się z testem wiedzy w ramach VIII Edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej. Łącznie udział wzięło 19 uczniów z 11 szkół z terenu powiatu, wyniki konkursu prezentujemy poniżej:

I miejsce (36 pkt):
Paulina Augustowska, LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu

II miejsce (35 pkt):
Mateusz Myśliwiec, I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach

III miejsce (34 pkt), ex aequo:
Wiktoria Siwek, I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach,
Anna Borowa, LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu
Klaudia Zięcina, ZSO w Bobowej.

Podczas wydarzenia odbywającego się w szkole muzycznej, nie mogło rzecz jasna zabraknąć akcentu stricte muzycznego a o jego obecność przy końcu konferencji zadbał młody saksofonista, Dominik Żarnowski, który przy fortepianowym  akompaniamencie Andrzeja Miedzy zaprezentował krótki program instrumentalny. Honorowy patronat nad konferencją objął burmistrz miasta Bobowa Wacław Ligęza oraz starosta gorlicki Karol Górski. Patronat medialny z największą przyjemnością objął Portal Informacyjny Bobowa24.pl.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji oraz wydarzeń towarzyszących.

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)