Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowanie pamiętają – w hołdzie 96 ofiar katastrofy w Smoleńsku

Autor: Mateusz Książkiewicz
Już po raz piąty, w dniu szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, na bobowskim rynku stanęła instalacja upamiętniająca wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku, kiedy w wypadku samolotu prezydenckiego zginął kwiat polskiej elity. Jej autorem był jak co roku Józef Gucwa, kolekcjoner oraz miłośnik historii.

To właśnie dzieło Pana Józefa przypomniało wszystkim Bobowianom oraz gościom jacy przybyli do naszego miasta o tragedii jaka wydarzyła się przed sześcioma laty w Smoleńsku.

Wśród kompozycji znalazł się symboliczny zegar, na którym wskazówki zatrzymały się na godzinie 8:41. Dokładnie wtedy doszło do katastrofy, w której zginęło 96 osób w tym dwóch polskich prezydentów – Lech Kaczyński oraz Ryszard Kaczorowski. Ich wizerunki znalazły się na symbolu polskiego lotnictwa – biało czerwonej szachownicy umieszczonej w instalacji. Tłem opisanych wcześniej symboli były plansze ze zdjęciami przedstawiającymi autora konstrukcji w dniu pogrzebu pary prezydenckiej w Krakowie.

– Z tego, co zaobserwowałem zainteresowanie instalacją było niemałe, głównie jak ludzie wychodzili z kościoła wtedy się przyglądali, robili zdjęcia, zdarzyło się też, że obcy podjeżdżali, oglądali i fotografowali.” – komentuje Józef Gucwa.

Instalacja zlokalizowana była przy Lodziarni Lodów Tradycyjnych rodziny Gucwów w Bobowej.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy