Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowskie parafie docenione w albumie “Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej”

Autor: Mateusz Książkiewicz
W miniony piątek, 22 kwietnia w auli seminarium duchownego w Tarnowie odbyło się diecezjalne święto Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski połączone z promocją albumu fotograficznego przedstawiającego chrzcielnice diecezji tarnowskiej, w tym dekanatu bobowskiego.

Wydarzenie, na którym zgromadzeni byli prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie, wójtowie, duchowni oraz przedstawiciele instytucji kultury rozpoczął wykład poświęcony wartościom jakie dało przyjęcie przez Polskę chrztu. Poprowadzili go: wicepremier prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bp Andrzej Jeż ordynariusz diecezji tarnowskiej,  prof. Krzysztof Ożóg historyk i autor książki “966. Chrzest Polski”. Obecny był również wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

– Obchody 1050 rocznicy chrztu Polski w diecezji tarnowskiej miały bardzo podniosły charakter – komentuje sekretarz Zdzisława Iwaniec, reprezentująca gminę i miasto Bobowa podczas uroczystości. – Wydany na tą okoliczność album, który zawiera fotografie wszystkich chrzcielnic znajdujących się w kościołach parafialnych naszej diecezji jest bardzo ciekawy i  interesujący.  Przeglądając album zauważyć można różnorodne chrzcielnice; od prostych do bardziej  interesujących stylistycznie. Bez wątpienia album ten jest doskonałą promocją dla gmin. Wspomnę, że w zabytkowych kościołach w Gminie Bobowa są chrzcielnice z XVIII  wieku, pw. Wszystkich Świętych w Bobowej  i  pw. św. Mikołaja w Siedliskach a nawet z 1486 roku w kościele pw. św. Stanisława BM w Wilczyskach.

Partnerami projektu albumu, którego inicjatorem był ks. Jan Bartoszek były starostwa powiatowe leżące w granicach diecezji tarnowskiej. Osobiste podziękowania od biskupa Andrzeja Jeża za pomoc w wydaniu publikacji odebrał starosta gorlicki Karol Górski.

fot. Mateusz Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy