Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ile będzie kosztował pomnik generała i marszałka? Jak będzie wyglądał? (TV)

11.04.2016 Autor: Łukasz Augustyn
Inicjatywa budowy popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z jego bliskim współpracownikiem, adiutantem, przyjacielem ale i zarazem osobistym powiernikiem gen. Bolesławem Wieniawą Długoszowskim w Bobowej powstała na przełomie roku 2015/2016. Autorem projektu jest artysta, rzeźbiarz Zdzisław Tohl, zaś sam pomnik zostanie zlokalizowany na dziedzińcu dworu Długoszowskich.

Za sprawą podjętej uchwały przez Radę Miejską w Bobowej, miasto oraz gmina Bobowa zyska pomnik poświęcony pamięci pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego u generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego w 1916 roku. Budowa popiersia będzie finansowana ze środków budżetu Gminy Bobowa oraz pochodzących ze zbiórki publicznej. Według podjętej decyzji, rzeźba umiejscowiona zostanie obok odrestaurowanego dworu rodziny Długoszowskich w Bobowej, w której mieści się Szkoła Muzyczna I st. a sam obiekt jest własnością gminy. Celem przedsięwzięcia, którego koszt szacuje się na około 6o tysięcy złotych jest pielęgnowanie historii Bobowej w poszanowaniu wartości patriotycznych. Inicjatywa uzyskała poparcie Komendanta Naczelnego Związku Legionistów Polskich oraz Rady i Dyrektora Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie. Popiersie projektu Zdzisława Tohla, zostanie wykonane z brązu, a stanie na mierzącym niewiele ponad 1,5m postumencie z granitu.

– Generał Bolesław Wieniawa – Długoszowski był jedną z najsłynniejszych postaci związanych z Bobową – mówi burmistrz Wacław Ligęza. – Był człowiekiem, dla którego sztandarowe hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” stanowiło sens życia. Dał temu niejednokrotnie świadectwo podczas służby w Legionach Polskich, swą wiernością Marszałkowi Piłsudskiemu oraz pracą w dwudziestoleciu międzywojennym. Czas pierwszej wojny światowej bardzo zbliżył do siebie Wieniawę i Piłsudskiego. Marszałek miał w Długoszowskim prawdziwie wiernego, zaufanego oraz oddanego bez reszty żołnierza i adiutanta. W kwietniu 1916 roku, w okresie Wielkanocy Marszałek Józef Piłsudski gościł u swojego Adiutanta w Bobowej. Na okoliczność setnej rocznicy tego wydarzenia samorząd gminy Bobowa zaplanował uroczystość poświęconą pamięci obu bohaterów. W trakcie uroczystości nastąpi odsłonięcie pomnika – popiersia Józefa Piłsudskiego i Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego, który zostanie posadowiony przy Dworze Długoszowskich, gdzie obecnie mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej. Sprawami organizacyjnymi zajmuje się Społeczny Komitet Budowy Pomnika, któremu przewodniczy Burmistrz Bobowej. Koszty budowy pomnika planuje się pokryć z ofiarności społecznej, jako wyraz szacunku, uznania i pamięci o Bohaterach Narodowych. Organizacja wydarzenia oraz budowa pomnika wiąże się z poniesieniem bardzo dużych wydatków. W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe budowy popiersia. Pragnę podkreślić, iż w zamian za okazaną ofiarność dane Darczyńców zostaną umieszczone na specjalnej tablicy usytuowanej na postumencie.  Już dzisiaj serdecznie zapraszam do udziału w planowanym wydarzeniu, które zostało zaplanowane na miesiąc sierpień oraz gorąco proszę o materialne wsparcie naszych działań. Za każdą pomoc i zaangażowanie bardzo dziękuję – kończy gospodarz gminy i miasta Bobowa.

Wpłaty z dopiskiem „Dobrowolna wpłata na rzecz budowy pomnika” można dokonywać na podany poniżej numer rachunku bankowego:
Gmina Bobowa ul. Rynek 21, 38-350 Bobowa, nr 61 8797 1013 0010 0100 0202 0011

W razie jakichkolwiek pytań można zadzwonić pod nr (18) 35-14-300 wew. 33.

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)