Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ile będzie kosztował pomnik generała i marszałka? Jak będzie wyglądał? (TV)

11.04.2016 Autor: Łukasz Augustyn
Inicjatywa budowy popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z jego bliskim współpracownikiem, adiutantem, przyjacielem ale i zarazem osobistym powiernikiem gen. Bolesławem Wieniawą Długoszowskim w Bobowej powstała na przełomie roku 2015/2016. Autorem projektu jest artysta, rzeźbiarz Zdzisław Tohl, zaś sam pomnik zostanie zlokalizowany na dziedzińcu dworu Długoszowskich.

Za sprawą podjętej uchwały przez Radę Miejską w Bobowej, miasto oraz gmina Bobowa zyska pomnik poświęcony pamięci pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego u generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego w 1916 roku. Budowa popiersia będzie finansowana ze środków budżetu Gminy Bobowa oraz pochodzących ze zbiórki publicznej. Według podjętej decyzji, rzeźba umiejscowiona zostanie obok odrestaurowanego dworu rodziny Długoszowskich w Bobowej, w której mieści się Szkoła Muzyczna I st. a sam obiekt jest własnością gminy. Celem przedsięwzięcia, którego koszt szacuje się na około 6o tysięcy złotych jest pielęgnowanie historii Bobowej w poszanowaniu wartości patriotycznych. Inicjatywa uzyskała poparcie Komendanta Naczelnego Związku Legionistów Polskich oraz Rady i Dyrektora Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie. Popiersie projektu Zdzisława Tohla, zostanie wykonane z brązu, a stanie na mierzącym niewiele ponad 1,5m postumencie z granitu.

– Generał Bolesław Wieniawa – Długoszowski był jedną z najsłynniejszych postaci związanych z Bobową – mówi burmistrz Wacław Ligęza. – Był człowiekiem, dla którego sztandarowe hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” stanowiło sens życia. Dał temu niejednokrotnie świadectwo podczas służby w Legionach Polskich, swą wiernością Marszałkowi Piłsudskiemu oraz pracą w dwudziestoleciu międzywojennym. Czas pierwszej wojny światowej bardzo zbliżył do siebie Wieniawę i Piłsudskiego. Marszałek miał w Długoszowskim prawdziwie wiernego, zaufanego oraz oddanego bez reszty żołnierza i adiutanta. W kwietniu 1916 roku, w okresie Wielkanocy Marszałek Józef Piłsudski gościł u swojego Adiutanta w Bobowej. Na okoliczność setnej rocznicy tego wydarzenia samorząd gminy Bobowa zaplanował uroczystość poświęconą pamięci obu bohaterów. W trakcie uroczystości nastąpi odsłonięcie pomnika – popiersia Józefa Piłsudskiego i Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego, który zostanie posadowiony przy Dworze Długoszowskich, gdzie obecnie mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej. Sprawami organizacyjnymi zajmuje się Społeczny Komitet Budowy Pomnika, któremu przewodniczy Burmistrz Bobowej. Koszty budowy pomnika planuje się pokryć z ofiarności społecznej, jako wyraz szacunku, uznania i pamięci o Bohaterach Narodowych. Organizacja wydarzenia oraz budowa pomnika wiąże się z poniesieniem bardzo dużych wydatków. W związku z powyższym, zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe budowy popiersia. Pragnę podkreślić, iż w zamian za okazaną ofiarność dane Darczyńców zostaną umieszczone na specjalnej tablicy usytuowanej na postumencie.  Już dzisiaj serdecznie zapraszam do udziału w planowanym wydarzeniu, które zostało zaplanowane na miesiąc sierpień oraz gorąco proszę o materialne wsparcie naszych działań. Za każdą pomoc i zaangażowanie bardzo dziękuję – kończy gospodarz gminy i miasta Bobowa.

Wpłaty z dopiskiem „Dobrowolna wpłata na rzecz budowy pomnika” można dokonywać na podany poniżej numer rachunku bankowego:
Gmina Bobowa ul. Rynek 21, 38-350 Bobowa, nr 61 8797 1013 0010 0100 0202 0011

W razie jakichkolwiek pytań można zadzwonić pod nr (18) 35-14-300 wew. 33.

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)