Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kupując przez internet zachowaj czujność i ostrożność

Autor: Łukasz Augustyn
Zakupy przez Internet stały się codziennością, duży wybór produktów, ogromna konkurencja oraz atrakcyjne ceny coraz bardziej przemawiają do konsumentów, aby zamiast wychodzić z domu jednym kliknięciem nabyć pożądany produkt. Niestety jak przy każdej formie robienia transakcji tak i w strefie e -zakupów możemy na trafić się na oszustów.

Zakupy poprzez Internet są coraz bardziej popularne. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internetu nie omijają oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności. Tylko w  ostatnich dniach marca br. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu odnotowała kilka zgłoszeń od osób, które zostały oszukane podczas zakupów za pośrednictwem Internetu.

Kupujących zazwyczaj zachęcała okazyjna cena. Mieszaniec gminy Korzenna za pośrednictwem jednego z ogłoszeniowych portali internetowych zakupił telefon komórkowy za który zapłacił 1000 zł.  jednak do dnia dzisiejszego go nie otrzymał, podobnie jak mieszkanka gminy Łącko, która zakupiła telewizor marki Samsung wpłacając 150 zł. zaliczki. W ten sam sposób został oszukany Sądeczanin, który nabył laptopa i zapłacił za niego blisko 1400 zł. W pozostałych przypadkach pokrzywdzeni za pośrednictwem Internetu zamawiali m.in. obuwie sportowe. Niestety internauci nie doczekali się realizacji zamówienia, wiec powiadomili Policję.

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszust ponawiamy apel o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas zakupów w sieci. Kupując przez Internet pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku, nie dajmy się ponieść emocjom związanym z okazyjną ceną oraz zachowujmy przynajmniej podstawowe, niżej wymienione środki ostrożności

  1.  Nie reaguj na tzw. super okazje.

Jeżeli cena towaru jest rażąco niższa od jego ceny na innych aukcjach czy w sklepach, należy  zachować ostrożność. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa.

  1.  Nie kupuj poza aukcją.

Lepiej nie kupować poza aukcją, bez pośrednictwa serwisu internetowego, ponieważ późniejsze dochodzenie roszczeń może być znacznie utrudnione.

  1. Zmieniaj hasła dostępu.

Zmieniając często hasło, które wprowadzamy logując się do serwisu internetowego, minimalizujemy ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod nas podszywa.

  1.  Sprawdź komentarze.

Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność, choć i tu należy zachować ostrożnośćponieważ komentarze mogą być generowane przez samego sprzedającego.

  1. Sprawdź sprzedającego.

Zwróćmy uwagę jakie dane kontaktowe podał sprzedawca – im więcej tym lepiej. Skontaktuj się z nim, zajrzyj na podaną stronę internetową (choćby po to by sprawdzić od kiedy firma istnieje i jaki asortyment ma w sprzedaży). Popytaj znajomych i zasięgnij opinii na forach internetowych.

  1. Zanim wpłacisz na konto, zastanów się nad płatnością przy odbiorze.

Przed dokonaniem przedpłaty na konto, należy bezwzględnie skontaktować się ze sprzedawcą, celem zweryfikowania i potwierdzenia danych niezbędnych do przeprowadzenia przelewu. Bezpieczna formą płatności jest płatność przy odbiorze. Wówczas możemy sprawdzić przesyłkę przy kurierze, a w przypadku ujawnienia oszustwa spisać protokół i zawiadomić policję.

  1. Jeżeli sprzedajesz, poczekaj jak pieniądze wpłyną na konto

By sprzedawca nie został oszukany przez kupującego, nie powinien się sugerować przesłanymi pocztą czy mailem dowodami zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ te mogą być sfałszowane. Najlepiej poczekać jak pieniądze od kupującego wpłyną na konto i wówczas wysłać do kupującego przesyłkę z zamówionym towarem.

 Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymamy towar niezgodny z zamówieniem, natychmiast zadzwońmy na Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa, a sprawą zajmą się policjanci, którzy specjalizują się w sprawach dotyczących przestępstw internetowych.

źródło: KGP

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy