Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Sukces bobowskiego Zespołu Regionalnego “Koronka” na 8. Pogórzańskich Godach (TV)

21.04.2016 Autor: Damian Śliwa
Za nami 8. Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbywał się w dniach 16-17 kwietnia w Łużnej. Jak co roku przegląd zgromadził artystów z terenu całego województwa. Na imprezie nie zabrakło mocnego akcentu bobowskiego, którym był występ Zespołu Regionalnego „Koronka”.

Konkurs organizowany jest przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łużnej. Organizatorzy podkreślają jego wyjątkowość i unikatowość w skali całej Małopolski.

Jest to konkurs, którego organizatorzy wymyślili sobie, że w centrum przedstawień, które będą prezentować na scenie zespoły i grupy, znajdą się zwyczaje i tradycyjne obrzędy ludowe – mówi dr hab. Stanisław Węglarz, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Przeważnie w ramach prezentacji scenicznych i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych organizuje się przede wszystkim występy zespołów regionalnych, które mają w swoim programie tańce, muzykę, śpiew – to jest widowiskowe i podoba się ludziom. Natomiast to, co stanowi istotę tradycyjnej kultury ludowej, to właśnie obrzędy, zwyczaje i niekiedy różnego rodzaju ciekawostki obyczajowe, o które występujące na małopolskim konkursie pod nazwą „Pogórzańskie Gody” dbają, ażeby ich nie zagubić i nie zatracić tego, co stanowi prawdziwy fundament tej tradycyjnej kultury ludowej – kontynuuje członek konkursowego Jury. – Za to organizatorom, a więc inicjatorowi tego konkursu, Małopolskiemu Centrum Kultury  w Nowym Sączu oraz oczywiście władzom samorządowym i gminnym, dyrektorowi GOK-u w Łużnej, panu Henrykowi Walągowi, należą się słowa uznania i podziękowania, za to, że – wydawałoby się – mało spektakularne elementy tradycyjnej kultury ludowej znajdują właśnie tu, na scenie, swoje miejsce.

Juror nie szczędzi pochlebnych słów również pod adresem wykonawców. A tych na scenie pojawiło się aż 9 grup, z różnych zakątków Małopolski: Marcinkowic, Czarnego Dunajca, Biskupic Radłowskich, Łapsz Wyżnych, Bobowej, Szczyrzyca, Sromowców Niżnych, Podegrodzia i Mordarki.

Ci artyści, chociaż są amatorami, potrafią świetnie zagrać to przedstawienie. Robią to również nieźle pod względem scenograficznym i reżyserskim – mówi. – A najlepszym dowodem tego, że te widowiska i prezentacje mogą zainteresować publiczność, jest obecność sporej liczby widzów w trakcie dwóch dni przeglądu konkursowego, który się tutaj odbywał – dodaje.

Rywalizacja, nad którą pieczę trzymało czteroosobowe Jury w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Henryk Kuś – choreograf, Stanisław Węglarz – etnolog, Benedykt Kafel – etnograf, oceniało artystów w 2 kategoriach: zespoły regionalne oraz grupy obrzędowe.

W kategorii zespołów regionalnych główne trofeum w postaci Złotej otrzymał Zespół Regionalny „Podegrodzie” z Podegrodzia za program „Harmider z wiozowinami”, natomiast w kategorii grup obrzędowych przyznano ją Kołu Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Niżnych za program „Nomówiny”.

Jeżeli chodzi o „Koronkę” z Bobowej, należy się temu zespołowi wielkie uznanie za to, że przygotowali program pokazujący tak zwaną tradycyjną medycynę ludową – mówi dr hab. Stanisław Węglarz. – Temat, wydawałoby się, mało atrakcyjny, jeżeli chodzi o scenę, artyści z Bobowej potrafili nieźle na  zaprezentować. Tego im także gratuluję.

Bobowski zespół zaprezentował się z występem zatytułowanym „Znachorka”, którym wywalczył sobie możliwość występu podczas odbywającego się w pierwszym tygodniu lipca Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Jest to kolejny szczebel w drabinie, w której można dostać się do Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów w Tarnogrodzie, czyli kolejne wyzwanie, z którym grupa będzie sobie musiała tam na miejscu poradzić i sprostać temu wyzwaniu – mówi Marek Harbaczewski, specjalista ds. tańca ludowego przy MCK „Sokół” w Nowym Sączu. – Tegoroczna edycja miała wysoki poziom. W tym roku często w obrazach, które widzieliśmy na scenie, pojawiały się wesela – czasami nie bezpośrednio cały obrzęd, a tylko jego fragment – dodaje. – My jednak nie narzucamy tematyki. Prosimy wręcz o wyszukiwanie takich tematów, które nie są oczywiste i często spotykane na scenach.

Nasz przegląd gromadzi zespoły regionalne i grupy obrzędowe z całej małopolski. W poszczególnych regionach odbywają się wcześniejsze eliminacje, na których decyduje się o wysłaniu reprezentantów właśnie na ten przegląd, który jest dosyć specyficzny. Tutaj podstawą nie jest taniec, a właśnie ta scena, która jest w zasadzie nawet bardziej zadaniem aktorskim, pokazaniem tego, co dawniej było codziennością, życiem – opowiada o kulisach eliminacji choreograf z Nowego Sącza. – Są też regiony, w których takich eliminacji niestety nie ma. Wtedy rekrutacja wygląda nieco inaczej – grupy wysyłają program, który jest oceniany i kwalifikowany na dana edycję. Są pewne obostrzenia i sprawy regulaminowe, którym zespoły muszą się po prostu podporządkować. Jest to też kwestia tego, żeby ten poziom, który staramy się wypracować na przeglądzie, utrzymywać i żeby on wzrastał – podsumowuje.

Patronat nad wydarzeniem, podobnie jak w poprzednich edycjach, objął starosta gorlicki, Karol Górski. Wręczenia nagród dokonało szanowane Jury. Dodatkowo upominki promujące ziemie gorlicką wręczył Stanisław Kaszyk prezes LGD Beskid Gorlicki.

Gratulujemy wszystkim artystom znakomitych występów, a organizatorom świetnie przeprowadzonego konkursu. Państwa zaś zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

Cały spektakl pod tytułem: “Znachorka” można obejrzeć tutaj:

fot. Dominik Gębarowski / Łukasz Augustyn

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)