Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Talent młodego saksofonisty potwierdzają liczne osiągnięcia (TV)

24.04.2016 Autor: Damian Śliwa
Po sukcesach sportowych i naukowych jakie osiąga dzieci i młodzież z gminy Bobowa przyszedł czas na te artystyczne, których niemałą liczbę ma na swoim koncie Dominik Żarnowski, uczeń 2 klasy saksofonu Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej kształcący się pod czujnym okiem nauczyciela - Dawida Pliskowskiego. 

Dominik gra od niedawna, jednak może pochwalić się świetnymi wynikami swojej pracy z instrumentem oraz osiągnięciami do pozazdroszczenia.

Kiedy byłem młodszy, mój kuzyn zaczął grać na saksofonie – mówi Dominik Żarnowski. – Przyjeżdżaliśmy do niego co weekend razem z rodziną i na początku to on pokazywał mi chwyty i tym podobne. Zawsze mnie coś ciągnęło w tą stronę. Gdy w Bobowej rozpoczęła się rekrutacja do szkoły muzycznej, to była dla mnie wielka szansa żeby się tutaj dostać i dalej rozwijać swoje zainteresowania – dodaje młody saksofonista.

Nauczycielem gry na na saksofonie w Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej jest Dawid Pliskowski, który prowadząc swoich muzycznych wychowanków stawia przed nimi wymagania a zdobyte umiejętności weryfikuje podczas ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach. Zdarzają się równie wyjazdy na przesłuchania dla instrumentalistów.

Od zeszłego roku byliśmy bodajże na 7 czy 8 konkursach – mówi Dawid Pliskowski. – Nasz pierwszy wyjazd to był wyjazd do Oławy, żeby zobaczyć, jak działają te konkursy, czego się można spodziewać, co ludzie grają, jaki repertuar. Wtedy jeszcze nie zdobyliśmy niczego. Zdobywając natomiast wiedzę na tym konkursie, przygotowaliśmy już inny repertuar na Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych „Jupiter” w roku 2015. Tam Dominik w grupie młodszej zdobył miano laureata i zajął 3 miejsce w swojej grupie. Widziałem, że to bardzo zmobilizowało go, żeby dalej grać i więcej ćwiczyć. Zobaczył, że to się opłaca i że wśród tych wszystkich osób w skali ogólnopolskiej nie odstaje, a wręcz wybija się jako osoba bardzo fajnie grająca i prezentująca się – opowiada o swoim uczniu nauczyciel.

Ciężka praca procentuje. Dodatkowe spotkania i lekcje podczas wakacji oraz wcześniejszy wybór programu na kolejne konkursy, przyniosły efekty w postaci następnych osiągnięć.

W tym roku szkolnym w listopadzie pojechaliśmy na Małopolski Festiwal Adolpha Saxa, gdzie Dominik zdobył  2 miejsce. Następnie pojechaliśmy na Regionalne Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych i Blaszanych Szkół Muzycznych I st. Regionu Krakowskiego, gdzie Dominik bezkonkurencyjnie zajął 1 miejsce – relacjonuje nauczyciel gry na saksofonie w bobowskiej szkole muzycznej. – Tydzień później Dominik pojechał do Oławy, gdzie był rok wcześniej – Oławy, która faktycznie co roku zbiera około 200-300 uczestników grających na instrumentach dętych. Zdobył wyróżnienie. Ostatnim naszym osiągnięciem jest 2 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Świętokrzyskim w Kielcach. Ranga tego konkursu była naprawdę wysoka. Jeśli chodzi o grono pedagogiczne i jury, które tam obradowało, były to osoby z 4 krajów – Polski, Ukrainy, Niemiec i Słowacji. Naprawdę bardzo wysoki poziom. Pojechaliśmy tam z trójką moich uczniów – 1 uczeń z Bobowej, dwójka z Gromnika. Uczniowie zagrali naprawdę bardzo fajnie, ale sądziłem, że poziom jest tak wysoki, że jeśli zdobędą wyróżnienie, to będzie ogromne osiągnięcie. Później okazało się, że zdobyli kolejno 1, 2 i 3 miejsce oraz Grand Prix dla najlepszego uczestnika. Dominik zajął 2 miejsce na tym konkursie.

Pedagog przybliża także arkana gry na instrumencie: – Gra na każdym instrumencie jest ciężka, ponieważ każdy instrument ma zupełnie inną charakterystykę. Na saksofonie mamy problemy intonacyjne, problemy z ułożeniem palców, a szczególnie z doborem stroika, ustnika, tak, żeby odpowiadał mu strumień powietrza, który daje grający, aby to wszystko tworzyło jedną całość i by osiągnąć ciekawą barwę.

Widać jednak, że klasie saksofonu w bobowskiej szkole muzycznej nie brak umiejętności i talentu, aby te trudności twórczo przezwyciężać i odnosić na muzycznym polu wielu sukcesów, których oczywiście życzymy Dominikowi oraz pozostałym uczniom i nauczycielom. Gratulację należą się również dyrektorowi placówki – Robertowi Gryzikowi, który nie tylko dopinguje swoich wychowanków ale również odpowiada za kadrę pedagogiczną.

Zapraszamy do obejrzenie materiału filmowego.

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)