Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Włoski akcent dni literatury europejskiej w Jankowej

Autor: Łukasz Augustyn
O tym, że czytanie łączy Europę przekonać się mogli uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej, którzy przez ostatnie kilka tygodni przygotowywali i przedstawiali swoim kolegom wiadomości i ciekawostki na temat wybranych krajów posługując się przy tym pozycjami książkowymi z zakresu literatury europejskiej.

Spotkania w ramach programu „Książki naszych marzeń” przygotowywały kolejno wszystkie klasy. Dzięki nim uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z najważniejszymi danymi geograficznymi czy faktograficznymi dotyczącymi poszczególnych państw Unii Europejskiej, ale również prezentowały mnóstwo ciekawostek z nimi związanych a dotyczących literatury, kultury lub techniki.

Ostatnio klasa IV pod kierunkiem wychowawczyni Edyty Święs przygotowała przedstawienie poświęcone Włochom, a zatytułowane „W drodze do Europy – Italia”. Miłym zaskoczeniem dla młodych widzów był fakt, iż przewodnikiem po słonecznej Italii był jeden z bohaterów książek Carla Collodiego – Pinokio. Dzięki opowieściom samego Pinokia oraz późniejszym rozmowom z nim dzieci dowiedziały się najważniejszych informacji na temat Włoch. Wiedzą już, że kolorami ojczystymi są tam kolory zielony, biały i czerwony, wiedzą też, jakiej słucha się tam muzyki, jacy sławni malarze pochodzą właśnie z Włoch, że jadąc do Italii warto zwiedzić Koloseum, zobaczyć z bliska Krzywą Wieżę w Pizie, wybrać się do Watykanu, popłynąć gondolą po rzece w Wenecji, zwiedzić starożytne Pompeje. Dzieciaki wiedzą już tez z czego słynie włoska kuchnia, jakie są regionalne przysmaki, jak należy jeść słynne spaghetti oraz jakie zwyczaje związane są z rytmem dnia.

Pinokio wyjaśnił im ponadto, że typowy Włoch dopóki nie zachoruje nie napije się gorącej herbaty z cytryną, że wybicie na zegarze południa każe im zwyczajowo odstawić cappuccino na poczet espresso. Nie mogło oczywiście zabraknąć krótkiego kursu języka włoskiego, dzięki któremu dzieci poznały najczęściej używane zwroty grzecznościowe we Włoszech. Pinokio pękał z dumy, że dzieci tak szybko nauczyły się jego rodzimego języka, przez co ze spokojem zaprosił ich na wycieczkę do swej ojczyzny. Zanim jednak się pożegnał, nauczony własnym doświadczeniem, przestrzegł dzieci, by stroniły od kłamstw, jeśli chcą by ich nosy pozostały krótkie.

Na koniec spotkania, wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni przez IV klasistów do odwiedzenia szkolnej biblioteki i wypożyczenia książki reprezentującej literaturę włoską. Oczywiście oprócz polecenia książki „Pinokio” Carla Collodiego, zaproponowali szereg innych lektur, takich jak: powieść „Serce” czy opowiadania „Mały patriota z Padwy”, „Mały pisarczyk z Florencji” oraz „Od Apeninów do Andów” autorstwa Edmondo de Amicisa, „Gelsomino w kraju kłamczuchów” i „Mali włóczędzy” Gianniego Rodari.

Podkreślili przy tym, że urzekające jest w tych książkach to, że każda z nich niesie w sobie piękne przesłanie, opowiada o najważniejszych wartościach, jakie powinny nam przyświecać w życiu, a więc o miłości, przyjaźni, szacunku do drugiego człowieka, przez co poleca się, by sięgać po nie jak najczęściej, także w gronie bliskich, by wspólnie oddać się krótkiej refleksji o ponadczasowości zawartych w nich treści.

Przygotowana została również specjalna prezentacja multimedialna poświęcona Włochom, którą jak poinformowała uczennica Dominika Kurzawa, obejrzeć będzie można podczas lekcji informatyki.

Ostatnim punktem programu był konkurs zatytułowany „Czy znasz przygody Pinokia – pajaca, który zmienił się w chłopca”?, w którym udział mogli wziąć wszyscy chętni uczniowie.

źródło i fot. materiał nadesłany

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy