Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jaki mamy rynek pracy?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Województwo Małopolskie było piątym co do wielkości regionalnym rynkiem pracy w Polsce w ubiegłym roku. Jest się z czego cieszyć, bowiem od kilku lat nasze województwo wyróżnia niski poziom bezrobocia, które końcem 2015 roku wyniosło 8,4%. 

Z roku na rok wzrasta też zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem nowych osób, zwłaszcza w sektorze przetwórstwa przemysłowego i sektora usług. Według danych dotyczących stopy bezrobocia rejestrowanego, pod koniec 2015 roku Małopolska ze stopą 8,4 proc. ulokowała się na czwartym miejscu w kraju.

–  Pozycja Małopolski w tym rankingu pozostaje od lat stabilna. Szacuje się, ze 2016 rok będzie trzecim z kolei rokiem spadku bezrobocia w województwie – mówi odpowiedzialny w zarządzie województwa za rynek pracy wicemarszałek Stanisław Sorys,.

Najniższą wartość stopy bezrobocia notuje się w Krakowie, w Nowym Sączu oraz w powiatach zlokalizowanych w niedalekiej odległości od Krakowa (krakowskim, myślenickim, bocheńskim, wielickim). Wartość najwyższa występuje z kolei w powiatach: dąbrowskim, limanowskim, nowosądeckim, tatrzańskim, olkuskim i tarnowskim, a więc głównie we wschodniej i południowej części województwa.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w Małopolsce jest 2 mln 226 tys. osób w wieku produkcyjnym, z czego ok. 1,3 mln pracuje. Pod koniec 2015 r. w małopolskich urzędach pracy zarejestrowanych było 120 tys. bezrobotnych. W województwie jest 364 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 166 tys. mikroprzedsiębiorstw.

W minionym roku nastąpiła też znaczna poprawa jeśli chodzi o warunki pracy – o ponad 5% wzrosła liczba osób, które posiadają umową o pracę na czas nieokreślony w sektorze prywatnym. W ostatnim kwartale 2015 roku było ich 816 tys.

Dużym sukcesem na rynku pracy jest też wzrost wynagrodzeń w najsłabiej opłacalnych sekcjach gospodarki, czyli w budownictwie – o 7,8%  oraz w zakwaterowaniu i gastronomii – o 6,8%.  W Małopolsce w 2015 roku wynagrodzenia rosły szybciej niż w innych rejonach kraju, według ministerstwa finansów w roku 2016 przewidywany jest dalszy wzrost wynagrodzeń  o 3,6%.

(Biuro Prasowe UMWM)

fot. ilustracyjne

mIMG_4669

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy