Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kapliczka św. Floriana w Wilczyskach doczeka się remontu

Autor: Mateusz Książkiewicz
Decyzją radnych Województwa Małopolskie aż 300 tysięcy złotych (o 50 tys więcej niż w zeszłym roku) z budżetu województwa zostanie przeznaczonych na remont i konserwacje 50 kapliczek z Małopolski. Staraniem władz gminy Bobowa pieniądze trafią także na zabytkowy obiekt w Wilczyskach.

Wniosek o dotację dla kapliczki w Wilczyskach w ramach konkursu Kapliczka 2016 złożył Urząd Miejski w Bobowej a wybrano go spośród 157 innych projektów. Jak podkreśla członek zarządu Leszek Zegzda, tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużą popularnością wśród Małopolan.

– Zabytkowe kapliczki od wieków współtworzą małopolski krajobraz – mówi członek zarządu. – Dawniej stawiane były przy rozstajnych drogach i wskazywały wędrowcom kierunek podróży. Ponadto fundowane były jako dziękczynne lub przebłagalne wota, czy dla upamiętnienia znaczących dla miejscowej wspólnoty wydarzeń.

Kwota jaka trafi do Wilczysk to 6 tysięcy złotych i pozwoli ona na wykonanie I etapu remontu obejmującego zabezpieczenie fundamentu oraz zadaszenia. Brakujące środki zobowiązał się dołożyć Urząd Miejski w Bobowej.

– Co roku staramy się ubiegać o środki na zabytkowe kapliczki jakie znajdują się na terenie naszej gminy – mówi burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Staramy się objąć naszą troską także te kapliczki przydrożne, wpisane w krajobraz naszej gminy. Przy wielu z nich zbierają się na modlitwie wierni, zwłaszcza w okresie nabożeństw majowych czy też innych okolicznych świąt. W przypadku zabytkowej kapliczki w Wilczyskach była bardzo złożona procedura ponieważ znajduje się ona na terenie prywatnym. Najpierw należało ją wpisać do rejestru zabytków a następnie uzyskać stosowne zgody. Gmina Bobowa wzięła na siebie cały ciężar wnioskodawcy, ponieważ osoba fizyczna nie byłaby wstanie sfinansować takich kosztów. Remont zostanie podzielony na dwa etapy i mam nadzieje, że w przyszłym roku zostanie już kompletnie odrestaurowana. Kwota jaką otrzymaliśmy nie jest może imponująca, jednak te sześć tysięcy złotych też się bardzo liczy. Na pewno też, jako Urząd Miejski dołożymy do tego pewną pulę pieniędzy.

Kapliczka przy szosie Tarnów-Krynica (DW nr 981) została wybudowana w 1888 roku na miejscu innej starszej drewnianej.  Utrzymana w stylu eklektycznym, z cegły, tynkowana, kryta dachówką. Wykonana na rzucie kwadratu z czterema masywnymi filarami wspierającymi namiotowy daszek, na którego szczycie jest blaszana chorągiewka z wyciętą datą 1673. Wewnątrz kapliczki znajduje się rzeźwa św. Floriana ludowo-barokowa z XVIII wieku według tradycji przyniesiona przez powódź.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy