Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej zagoszczą w Bobowej!

Autor: Damian Śliwa
W diecezji tarnowskiej trwa rozpoczęta w niedzielę, 1 maja, Peregrynacja Znaków Światowych Dni Młodzieży przez 11 Okręgów Duszpasterstwa Młodzieży. Wędrówka Krzyża Roku Odkupienia oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, na której trasie pierwszym przystankiem był Okręg Limanowski, potrwa aż do 13 maja.

Wtedy, podczas uroczystej Eucharystii odprawionej w Tarnowie, znaki zostaną przekazane przedstawicielom Kościoła grekokatolickiego. W tym czasie symbole, które towarzyszą młodym ludziom w czasie każdych Światowych Dni Młodzieży, odwiedzą również w Okręgu Ciężkowicki, do którego należy Bobowa.

W Okręgu Ciężkowickim Znaki będą peregrynowały 5 i 6 maja. Młodzieży z dekanatów Ciężkowice, Bobowa, Łużna, Ołpiny, Tuchów i Zakliczyn przekażą je rówieśnicy z Okręgu Krynickiego. Przyjęcie Znaków Światowych Dni Młodzieży w Bobowej poprzedzi Eucharystia, która rozpocznie się o 15:00 – w Godzinie Miłosierdzia. Punktualnie o 16:00 nastąpi powitanie Krzyża i Ikony Matki Bożej, a o 16:15 rozpocznie się adoracja. Pięć minut po 17:00 odprawione zostanie Nabożeństwo Majowe, a o 17:25 wszyscy obecni pożegnają Znaki, które wyruszą w dalszą drogę po Okręgu Ciężkowickim.

Wrażeniami z trwającej peregrynacji dzieli się z nami pochodzącą z Bobowej Ania Szczepanek. Ania podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży pełni funkcję diecezjalnego koordynatora sekcji wolontariatu w tarnowskim biurze ŚDM i wraz ze sztabem wolontariatu przez ponad dobę towarzyszyła Krzyżowi i Ikonie Matki Bożej w ich wędrówce przez różne miejsca diecezji.

Najmocniej przeżyłam peregrynację Znaków ŚDM w więzieniu w Nowym Wiśniczu – mówi Ania. – Zostaliśmy wpuszczeni na teren więzienia, a więźniowie mogli pomodlić się z nami w więziennej kaplicy i ponieść Ikonę Matki Bożej na terenie więzienia. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie – to ich świadectwo wiary – więźniów, przebywających za kratkami, podejmujących Krzyż i Ikonę – opowiada.

Po Bobowej Krzyż i Ikona odwiedzą Tuchów, gdzie młodzi będą się nimi mogli cieszyć przez kilka godzin. Potem zostaną przewiezione do Ciężkowic, gdzie odbędzie się uroczysty Apel Maryjny, a w piątek, 6 maja, Znaki zagoszczą w Zakliczynie. Będzie to jednocześnie ostatni przystanek na trasie w Okręgu Ciężkowickim, po którym peregrynacja przeniesie się do Okręgu Brzeskiego.

Tak naprawdę u nas przywitanie Znaków Światowych Dni Młodzieży zaczęło się wtedy, kiedy się skończyło – te symbole najbardziej przemawiają wtedy, kiedy człowiek jest z nimi sam na sam, kiedy ma chwilę, żeby po prostu posłuchać, co mówi Krzyż. A mówi dużo! – opowiada Alicja Majda, animator okręgowy. Alicja odpowiedzialna jest za logistykę w Okręgu Limanowskim, zarówno w czasie peregrynacji znaków ŚDM, jak podczas całych przygotowań do Tygodnia Misyjnego. – Te znaki są też symbolem moich ostatnich dwóch lat życia. Może to dziwnie brzmi, ale dla osoby, która jest zaangażowana w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży właśnie tak jest. Stoję przed symbolami, które jeszcze dwa lata może niewiele by dla mnie znaczyły, a przez ostatnie dwa lata to jest coś, do czego ja dążyłam… a teraz przyszedł czas na łzy wzruszenia. Człowiek zdaje sobie sprawę, że to jest tak wielka łaska od Pana Boga, żeby brać w tym udział – dotykać Krzyża, nieść go do ludzi, którzy traktują go z taką miłością, której nigdy wcześniej w życiu nie widziałam – mówi Alicja, nie kryjąc wzruszenia.

Zachęcam wszystkich, zwłaszcza młodych, żeby przyszli i zobaczyli Krzyż Światowych Dni Młodzieży, bo to jest już ponad 30-letnia historia. Ale przede wszystkim – jeżeli macie jakiś problem, albo tych znaków zupełnie nie rozumiecie, nie czujecie – po prostu przyjdźcie i spróbujcie posłuchać – dodaje.

XXXI Światowe Dni Młodzieży, które rozpoczną się w Krakowie już 26 lipca, przebiegać będą pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Wcześniej, przez tydzień, nazywany Tygodniem Misyjnym, młodzi z całego świata zostaną przyjęci w polskich diecezjach, gdzie ugoszczeni w poszczególnych parafiach i rodzinach, będą mogli poznać i posmakować polskiej kultury, tradycji, a przede wszystkim dzielić się nawzajem świadectwem wiary i życia chrześcijańskiego.

Przygotowania do ŚDM w Krakowie ruszyły zaraz po tym, jak papież Franciszek ogłosił, że to niezwykłe wydarzenie ma zostać zorganizowane w Polsce. Działania, które obecnie weszły już w końcową fazę, obejmują zarówno sprawy logistyczne, związane z przygotowaniem zakwaterowania, wyżywienia, transportu dla pielgrzymów oraz organizacją katechez, festiwali, koncertów i samych wydarzeń centralnych, jak i duchowe, które skupiały się wokół specjalnie przygotowanego programu duszpasterskiego, a także odbywającej się we wszystkich polskich diecezjach peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Dołączamy się do zaproszenia Organizatorów i zachęcamy do wzięcia udziału w czwartkowych nabożeństwach w bobowskiej parafii. Zapraszamy także, dzięki uprzejmości Okręgowego Biura ŚDM w Limanowej, do obejrzenia krótkiej relacji z przywitania Znaków w diecezji tarnowskiej, które miało miejsce w ubiegłą niedzielę.

munnamed

fot. Katarzyna Antosz / Okręgowe Biuro ŚDM w Limanowej

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy