Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Noc Muzeów 2016 – czyli od Piasta do haremu

Autor: Duda Justyna
Organizowane rok rocznie Noce Muzeów znają już wszyscy. Te, które odbywają się w większych miastach zawsze przyciągają tłumy. Powiat Gorlicki również ma w zanadrzu trochę atrakcji, które warto zobaczyć - szczególnie nocą.

Biecz – miasto stare i bogate w ciekawą historię. Noc Muzeów rozpocznie się tam o godzinie 17:00 w Kromerówce, gdzie prezentowana będzie wystawa lamp naftowych. Dla starszych może żadna rewelacja, jednak dla tych młodszych to prawdziwe relikty nie z tej epoki! Warto pamiętać, czym to nasz powiat w świecie zasłynął i kto był twórcą tego chwalebnego wynalazku. Ale to nie wszystko. O godzinie 18:00 organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „1200 Muzeów” traktującego o Bieczu właśnie. Produkcja jest warta polecenia, szczególnie, że w przystępny sposób opisuje czasy świetności tego miasta – bądź co bądź, kiedyś to była to jedna z ulubionych miejscówek dynastii Piastów. Zaraz po projekcji filmu przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna „Historia zielarstwa i ziołolecznictwa”, z której dowiemy się czymże to „zioło” naprawdę jest, wszak większość z nas obcuje z nim na co dzień. Oczywiście wszystko w granicach prawa.

Na takim wydarzeniu kulturalnym zabraknąć nie może artystów. Dadzą o sobie znać o godzinie 19:30 w Domu z Basztą. Piękni, młodzi i uzdolnieni z „Maszynki kreatywności” przedstawią wówczas krótką, ciekawie zapowiadającą się scenkę teatralną pt.: „Dramat aptekarski w jednym akcie”. Osoby ciekawe tej inicjatywy zapraszamy tutaj.

O 20:30 na dziedzińcu Domu z Basztą nietuzinkowa atrakcja, bo projekcja filmu wyjątkowego, stanowiącego Portret Wilhelma Fuska, powstańca styczniowego, głowy rodu Fusków, którzy byli znanymi farmaceutami w Bieczu – „Tryptyk Biecki”. Na koniec, dla wszystkich spragnionych uczty dla duszy zaplanowano wieczór z poezją przy świecach pod hasłem „Szlachetne zdrowie”.

Szymbark – ponoć to właśnie w tamtejszym kasztelu nocowała królowa Jadwiga w drodze do Biecza. Warto więc, podobnie jak ona, o to miejsce zahaczyć. Tym bardziej, że przeniesie nas w niezwykłe czasy tysiąca i jednej nocy oraz Imperium Osmańskiego. Poznamy niezwykłe tajemnice haremu, napijemy się kawy po turecku i poznamy tradycje związane z tą kulturą tj. zdobienie henną, palenie nargili, jak również taniec brzucha. W plenerze odbędzie się seans filmowy w podobnym klimacie, a na koniec przebieranki! Z pewnością fani popularnego ostatnio serialu „Wspaniałe Stulecie” poczują się jak ryby w wodzie. Organizatorzy zapraszają od godziny 18:00 do 21:00.

Powyższe propozycje stanowią godną uwagi alternatywę dla wieczoru spędzonego w domu przed telewizorem. Bądź co bądź, okazję taką mamy raz do roku, warto więc z niej skorzystać. Tym bardziej, że wstęp na wszystkie te wydarzenia jest całkowicie DARMOWY!

fot. ilustracyjne (Kasztel w Szymbarku)

mIMG_2528_szymbark

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy