Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pielgrzymka strażaków do Łagiewnik z mocnym akcentem powiatu gorlickiego

13.10.2016 Autor: Mateusz Książkiewicz
Grupa ponad 150 strażaków z całego powiatu gorlickiego wzięła udział w XV Wojewódzkiej Pielgrzymce Strażaków do Łagiewnik, jaka odbyła się w minioną niedzielę 9 października 2016 roku. Pielgrzymka została połączona z obchodami 95-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100-lecia Związku Floriańskiego. 

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia spotkali się druhowie ochotnicy z całej Polski, zaś najliczniejsze delegacje stanowili strażacy województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

– W dniu dzisiejszym strażacy z całej Polski pielgrzymują do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach aby dziękować Bożemu Miłosierdziu za 95 lat Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polskiej a także 100 lat Związku Floriańskiego – mówi dh Przemysław Wszołek, sekretarz Sądu Honorowego ZOW ZOSP RP w Krakowie. – Jest to także jubileuszowa, XV Wojewódzka Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W ten sposób strażacy ochotnicy wraz z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej pragną dziękować opatrzności Bożej za te wszystkie lata działalności i prosić o potrzebne łaski na przyszłość. W Krakowie jest dzisiaj z nami liczna delegacja przedstawicieli Zarządu Głównego na czele z druhem Waldemarem Pawlakiem, kierownictwo Komendy Wojewódzkiej, funkcjonariusze Komend Miejskich a także spora delegacja druhów z Zarządu Oddziału Wojewódzkiego oraz Powiatu Gorlickiego. Tradycyjnie Gorliccy druhowie włączyli się aktywnie w oprawę Mszy Św. Na ręce Jego Ekscelencji Biskupa Andrzeja Jeża mieliśmy ten zaszczyt i przyjemność złożyć dary ołtarza w postaci ornatów mszalnych i różańców, które pragniemy przekazać dla księży misjonarzy wyruszających z Tarnowa w świat, by nieść Słowo Boże. 

Po zakończonej Mszy Świętej na placu przed sanktuarium zorganizowano uroczysty apel z okazji jubileuszu ZOSP RP oraz podsumowania udziału strażaków ochotników w Światowych Dniach Młodzieży. W apelu udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej na czele z Szefem Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i Budownictwa dh Łukaszem Smółką i Wojewodą Małopolskim Józefem Pilchem. Obecni byli także przedstawiciele administracji samorządowej na czele z Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszulą Nowogórską, bardzo liczne grono działaczy ZOSP RP wraz z Prezesem dh Waldemarem Pawlakiem oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.

Licznie przybyli goście w ciepłych słowach dziękowali druhom ochotnikom za udział w zabezpieczaniu ŚDM. Z tej okazji na ręce wszystkich Prezesów ZOP ZOSP RP z województw zaangażowanych w zabezpieczanie ŚDM przekazano okolicznościowe adresy wraz z imiennymi dyplomami dla osób biorących bezpośredni udział w działaniach na Błoniach Krakowskich i Brzegowych.

Powiat gorlicki reprezentowało liczne grono strażaków pod przewodnictwem Prezesa ZOP ZOSP RP w Gorlicach dh Krzysztofa Kosiby. Obecni byli księża kapelani z Gminy Biecz ks. Stanisław Pałka oraz ks. Mirosław Dziadoszem, strażacy z OSP Moszczenica wraz z pocztem sztandarowym, OSP Rożnowice wraz z pocztem sztandarowym, OSP Racławice, OSP Sitnica, OSP Kryg, OSP Bugaj, OSP Głęboka, OSP Szymbark, OSP Grudna Kępska, OSP Strzeszyn, OSP Libusza, OSP Bielanka  a także przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach – zastępca komendanta powiatowego PSP mł. bryg. Bohdan Białoń i mł. bryg. Dariusz Surmacz oficer prasowy gorlickiej komendy PSP.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)