Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Realne szanse na most w Jankowej. Powiat zabezpieczył pieniądze w budżecie

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dobre wieści przyniósł dla mieszkańców Jankowej i okolic przyjęty przez radnych powiatu gorlickiego budżet na rok 2017, w którym została ujęta inwestycja budowy nowego mostu na rzece Białej w tejże miejscowości. Środki jakie zabezpieczono na ten cel to aż 4,25 mln złotych. W ramach tego samego zadania zostanie przebudowana również droga Jankowa - Lipniczka.

To właśnie budowa nowego mostu w Jankowej, którego wartość kosztorysowa wynosi około 8,5 mln złotych jest jedną z największych o ile nie największą inwestycją drogowo-mostową powiatu gorlickiego w ostatnich latach.

– Inwestycja ta spełni oczekiwania mieszkańców a także przedsiębiorców, działających na terenie Jankowej  – mówi Adam Urbanek, radny powiatu gorlickiego a zarazem członek zarządu. – Wystarczy wspomnieć o dużych firmach jakie działają w tej miejscowości, m.in. Polfin, Ins-Term pana Fydy, cegielnia pana Skibiaka, żwirownia. Jankowa się rozwija, wiele osób tutaj się buduje co rodzi konieczność transportu ciężkich materiałów budowlanych. Z tych wszystkich powodów budowa mostu o takich parametrach jest po prostu konieczna. Sam wjazd na aktualną drewnianą przeprawę jest mocno utrudniony, często dochodzi do tego, że samochód ciężarowy lub nawet autobus zahacza o konstrukcję mostu. Nowy obiekt problemy te rozwiązuje. Jako powiat zabezpieczyliśmy na ten cel 4,25 miliona złotych natomiast o drugą połowę występujemy do rezerwy Skarbu Państwa. Niestety środki ze wspomnianej rezerwy są przydzielane na wszystkie dobrze złożone wnioski dlatego też, niekoniecznie otrzymamy całe 50%, może być to mniejsza kwota. Na naszą korzyść działa to, że mamy spełnione wszystkie warunki i dokumenty niezbędne do budowy. Po pierwsze posiadamy prawomocne pozwolenie, po drugie most ma przyznany numer niezbędny do złożenia wniosku o dofinansowanie, natomiast po trzecie mamy wykupione wszystkie grunty, ponieważ inwestycja będzie mieć nowy przebieg. Należy życzyć nam tylko aby udało się pozyskać środki z rezerwy a wtedy wbijamy pierwszą łopatę.

Według projektu planowanej inwestycji, do którego dotarła nasza redakcja, nowy most w Jankowej ma mieć długość ponad 75 metrów, szerokość prawie 15 metrów a przęsło ma mieć wysokość kilkunastu metrów. Będzie to most jednoprzęsłowy o konstrukcji nośnej łukowej żelbetowej ze sprężonym żelbetowym pomostem. Zostanie wybudowany poniżej istniejącej przeprawy, która zostanie przeznaczona do rozbiórki. Po obu stronach jezdni (2x3metry) znajdą się chodniki dla pieszych o szerokości co najmniej 1,5 metra. Dla bezpieczeństwa konstrukcji oraz zabezpieczenia koryta rzeki przed erozyjnym działaniem wód powodziowych zaprojektowano umocnienie brzegów rzeki Biała za pomocą narzutu kamiennego. Przyczółki mostu zostaną posadowione pośrednio na palach o średnicy 1 metra i długości 8 metrów. Przewidziano po 14 pali dla każdego z przyczółków.

Oprócz mostu powiat zamierza także rozbudować drogę powiatową Jankowa-Lipniczka, w ciągu której znajduje się planowana przeprawa nad rzeką Biała. Projekt przewiduje modernizację około 400 metrów drogi, w ramach której powstanie m.in. rondo, chodniki dla pieszych jak również zjazdy do innych nieruchomości.

Nowy obiekt zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej będzie można zaliczyć do drugiej kategorii geotechnicznej.

fot. ilustracyjna

Most Jankowa - p. wykonawczy - b. drogowo-mostowa.pdf

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy