Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Sprzęt o wartości 4,5mln złotych trafi do jednostek OSP. Właśnie ogłoszono przetarg

Autor: Mateusz Książkiewicz
Sześć wozów bojowych, samochód cysterna do wody pitnej, quad, łodzie, narzędzia hydrauliczne, sprzęt łącznościowy, system selektywnego wywołania, system do monitorowania powodzią na rzecze Białej i wiele innych rzeczy niezbędnych do pracy druhów ochotników z terenu powiatu gorlickiego ma trafić maksymalnie w pierwszej połowie czerwca dzięki ogłoszonemu przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej zamówieniu.

Przetarg nieograniczony ogłoszono 12 stycznia br. a czas na składanie ofert jest do 6 lutego 2017 roku. Otwarcie kopert z ofertami nastąpi 6 lutego br. o godzinie 11 w Urzędzie Miasta Gorlice. Zamówienie jest możliwe dzięki realizowanemu przez związek projektowi pn. „Wsparcie służb ratowniczych” w ramach Poddziałania 5.1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wartość całkowita projektu to 4 mln 518 tys złotych, przy dofinansowaniu aż 3 mln 615 tysięcy złotych z RPO.

Ponieważ zamówienie obejmuje sporą ilość różnego sprzętu i wyposażenia, zamawiający, którym w tym wypadku jest Związek Gmin Ziemi Gorlickiej zdecydował o podzieleniu przetargu na następujące części:

  1. Dostawa wozów pożarniczych średnich.
  2. Dostawa wozów pożarniczych lekkich.
  3. Dostawa samochodu do przewozu wody pitnej wraz z cysterną, skrzyni do przewozu materiałów sypkich oraz dwóch cystern – przyczep do przewozu wody pitnej.
  4. Dostawa Quada.
  5. Dostawa łodzi wraz z wyposażeniem.
  6. Dostawa sprzętu i wyposażenia pn. „Zestaw hydrauliczny dla ratownictwa technicznego”.
  7. Dostawa pozostałego sprzętu specjalistycznego wymienionego w załącznikach do SIWZ zgodnie z wykazem zał. 1a do SIWZ.
  8. Dostawa sprzętu i wyposażenia oraz instalacji systemu monitorowania zagrożenia powodzią na rzece Ropa oraz jej dopływach oraz dostawa systemu wczesnego ostrzegania mieszkańców dla Gminy Moszczenica.
  9. Dostawa sytemu selektywnego wywoływania – wzywania OSP do alokacji i zdalnego włączania syren alarmowych drogą radiową z funkcją jednoczesnego wysyłania komunikatów przez sms do predefioniowanej listy strażaków.

Dzięki specyfikacji istotnych warunków zamówienia, już dzisiaj wiemy orientacyjnie do jakich jednostek OSP z terenu powiatu gorlickiego trafi zamówiony sprzęt.

Trzy nowiutkie samochody ratowniczo-gaśnicze (typu średniego) znajdą się na wyposażeniu OSP Moszczenica, OSP Bobowa oraz OSP Szymbark. Lekkie wozy trafią do OSP Ropica Górca, OSP Biecz oraz OSP Ropa jednak tam będzie to samochód typu pick-up.

Samochód 4×4 z urządzeniem hakowym do przewozu cysterny na wodę pitną (poj. 4500 litrów) zamówiony został do OSP Libusza. Ma być także skrzynia do przewozów materiałów sypkich. Cysterna-przyczepa również do wody pitnej ale już o pojemności 3000 litrów trafi do OSP Wójtowej i OSP Lipinki.

O quada o pojemności nie mniejszej niż 695 ccm wzbogaci się OSP Gładyszów, zaś o dwie łodzie OSP Ropa i OSP Dominikowice. Dwa zestawy narzędzi hydraulicznych znajdą się na stanie OSP Brunary i OSP Rożnowice. Przydziału pozostałego sprzętu specjalistycznego, wśród którego są urządzenia łącznościowe, węże, pompy, drabina, Defibrylator AED i inne nie podano. Wiemy tylko jeszcze, że system monitorowania zagrożenia powodzią oraz wczesnego ostrzegania mieszkańców trafi do Gminy Moszczenica.

Terminy dostaw zamówionego sprzętu określono między 15 kwietnia a 10 czerwca 2017 roku, jednak na konkrety należy poczekać do czasu zakończenia postępowania przetargowego. Przypomnijmy obecnie Związek Gmin zrzesza 8 gmin z terenu powiatu gorlickiego m.in.: Biecz, Bobowa, Miasto Gorlice, Moszczenica, Lipinki, Uście Gorlickie, Ropa oraz Sękowa

źródło: ZGZG
fot. ilustracyjne

mimg_6183

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy