Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Oferta edukacyjna PWSZ
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Prezydent złożył gratulacje na ręce minister Rafalskiej za rządowy program 500+

Autor: Duda Justyna
W Pałacu Prezydenckim odbyła się dzisiejszego popołudnia konferencja prasowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej dotycząca pierwszych skutków społecznych programu "Rodzina 500+".  Spotkanie z dziennikarzami było częścią trwającej w pałacu debaty przygotowanej przez sekcję Narodowej Rady Rozwoju.

Konferencje rozpoczął prezydent Andrzej Duda: – Chciałem jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować Pani Minister ‒ po pierwsze za przybycie dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego razem ze współpracownikami, z panami wiceministrami, i za to, że wszyscy możemy dyskutować z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju i zaproszonymi gośćmi na temat tego, jak przez okres prawie roku od podpisania ustawy – bo podpisanie ustawy, przypomnę, było 17 lutego zeszłego roku, więc już prawie rok ‒ funkcjonował program 500 Plus i jakie są jego skutki.

Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych analiz przeprowadzonych przez przedstawicieli świata nauki ‒ przez panią profesor Irenę Kotowską i pana profesora Ryszarda Szarfenberga. Te analizy były bardzo ciekawe, ale wysłuchaliśmy też głosów z sali – nie tylko profesorów, lecz również głosów przedstawicieli samorządów lokalnych, burmistrzów, prezydentów miast. I trzeba powiedzieć jedno: Pani Minister, z całego serca gratuluję! Gratuluję po pierwsze bardzo dobrego przygotowania tej tzw. ustawy 500 Plus o pomocy rodzinom w wychowaniu dzieci ze strony państwa. Ale gratuluję także bardzo dobrego wprowadzenia i bardzo dobrej realizacji tego programu, co jasno potwierdzały chociażby wypowiedzi przedstawicieli właśnie samorządu terytorialnego. To bardzo duży program, bo przecież zakrojony ogólnopolsko, program, który jest realizowany przez każdą gminę w naszym kraju, przez każde miasto. I te możliwości jego realizacji, które zostały przez Państwa przygotowane, stworzone – co chcę podkreślić – w krótkim czasie, naprawdę sprawdziły się doskonale. I chciałem z całego serca Pani Minister tego pogratulować.
Prezydent podkreślił rolę programu 500 plus w zmniejszeniu skrajnego ubóstwa wśród dzieci, jak i ich rodzin. W tym aspekcie prezydentowi wtórowała minister Rafalska: – Mamy sygnały od wójtów, burmistrzów czy prezydentów, że dzięki tej bezpośredniej pomocy wiele rodzin spłaciło swoje zobowiązania wynikające z zalegania czynszu czy innych opłat administracyjnych. 
Na pytanie dziennikarzy czy przewidywana jest zmiana kryterium dochodowego, tak aby więcej rodzin mogło skorzystać z programu 500 plus minister Rafalska zaprzeczyła aby w tej kwestii miało się coś zmienić.
Dzisiejsza konferencja z udziałem prezydenta była także okazją do pytań z zakresu wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel, poparcia dla kandydatury Donalda Tuska na następną kadencję przewodniczącego Rady Europy jak również oceny projektu PiS w sprawie metropolii warszawskiej.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy