Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Prezydent złożył gratulacje na ręce minister Rafalskiej za rządowy program 500+

Autor: Duda Justyna
W Pałacu Prezydenckim odbyła się dzisiejszego popołudnia konferencja prasowa z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej dotycząca pierwszych skutków społecznych programu "Rodzina 500+".  Spotkanie z dziennikarzami było częścią trwającej w pałacu debaty przygotowanej przez sekcję Narodowej Rady Rozwoju.

Konferencje rozpoczął prezydent Andrzej Duda: – Chciałem jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować Pani Minister ‒ po pierwsze za przybycie dzisiaj do Pałacu Prezydenckiego razem ze współpracownikami, z panami wiceministrami, i za to, że wszyscy możemy dyskutować z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju i zaproszonymi gośćmi na temat tego, jak przez okres prawie roku od podpisania ustawy – bo podpisanie ustawy, przypomnę, było 17 lutego zeszłego roku, więc już prawie rok ‒ funkcjonował program 500 Plus i jakie są jego skutki.

Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych analiz przeprowadzonych przez przedstawicieli świata nauki ‒ przez panią profesor Irenę Kotowską i pana profesora Ryszarda Szarfenberga. Te analizy były bardzo ciekawe, ale wysłuchaliśmy też głosów z sali – nie tylko profesorów, lecz również głosów przedstawicieli samorządów lokalnych, burmistrzów, prezydentów miast. I trzeba powiedzieć jedno: Pani Minister, z całego serca gratuluję! Gratuluję po pierwsze bardzo dobrego przygotowania tej tzw. ustawy 500 Plus o pomocy rodzinom w wychowaniu dzieci ze strony państwa. Ale gratuluję także bardzo dobrego wprowadzenia i bardzo dobrej realizacji tego programu, co jasno potwierdzały chociażby wypowiedzi przedstawicieli właśnie samorządu terytorialnego. To bardzo duży program, bo przecież zakrojony ogólnopolsko, program, który jest realizowany przez każdą gminę w naszym kraju, przez każde miasto. I te możliwości jego realizacji, które zostały przez Państwa przygotowane, stworzone – co chcę podkreślić – w krótkim czasie, naprawdę sprawdziły się doskonale. I chciałem z całego serca Pani Minister tego pogratulować.
Prezydent podkreślił rolę programu 500 plus w zmniejszeniu skrajnego ubóstwa wśród dzieci, jak i ich rodzin. W tym aspekcie prezydentowi wtórowała minister Rafalska: – Mamy sygnały od wójtów, burmistrzów czy prezydentów, że dzięki tej bezpośredniej pomocy wiele rodzin spłaciło swoje zobowiązania wynikające z zalegania czynszu czy innych opłat administracyjnych. 
Na pytanie dziennikarzy czy przewidywana jest zmiana kryterium dochodowego, tak aby więcej rodzin mogło skorzystać z programu 500 plus minister Rafalska zaprzeczyła aby w tej kwestii miało się coś zmienić.
Dzisiejsza konferencja z udziałem prezydenta była także okazją do pytań z zakresu wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel, poparcia dla kandydatury Donalda Tuska na następną kadencję przewodniczącego Rady Europy jak również oceny projektu PiS w sprawie metropolii warszawskiej.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy