Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Solidarność spotkała się przy pączku. Towarzyszyli im posłowie, senator Kogut oraz samorządowcy

Autor: Duda Justyna
W miniony poniedziałek (tj. 13 lutego br.) w sali Domu Nauczyciela w Gorlicach odbyło się okolicznościowe spotkanie działaczy Solidarności Ziemi Gorlickiej z posłami, senatorem Stanisławem Kogutem, samorządowcami oraz przewodniczącym Małopolskiej Solidarności Wojciechem Grzeszkiem.

Spotkanie przy tzw. “pączku” to już pewnego rodzaju tradycja, o której kontynuację dba Krzysztof Kotowicz, Szef Oddziału nr 1 obejmującego swym działaniem powiaty gorlicki i nowosądecki. W tym roku działaczy zaszczycili swą liczną obecnością posłowie z naszych stron wśród których znaleźli się: Barbara Bartuś, Elżbieta Borowska, Jan Duda. Na spotkanie przybył także senator Stanisław Kogut, starosta powiatu gorlickiego Karol Górski oraz przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno. Na czele związkowców stał wspomniany wcześniej Krzysztof Kotowicz oraz przybyły specjalnie na tą okazję przewodniczący Małopolskiej Solidarności Wojciech Grzeszek.

Nim jednak przystąpiono do dyskusji, zebranych powitała muzyka i śpiew w wykonaniu zespołu “Mała generała paczka”.

Jako pierwsza głos zabrała poseł Barbara Bartuś, która przybliżyła tematy jakie mogły zainteresować działaczy Solidarności: – Kilka dni temu (7 lutego br. – dop. red.) zebrał się Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Posiedzenie dotyczyło konsultacji wobec obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Są pomysły by funkcjonowały tzw. niedziele handlowe, nie tylko przed świętami ale także dwie w miesiącu. Moim zdaniem najlepiej aby niedziele były całkowicie wolne, ewentualnie jedna w miesiącu. Myślę, że pod koniec lutego będzie stanowisko rządu wobec tego projektu. Osobiście popieram ten projekt ponieważ wszystkim Polakom, bez wyjątku należy się wolna niedziela. Przyznam się, że czasem lubię w niedzielę pospacerować po galerii, jednak tylko lubię. Trzeba natomiast pamiętać, że w tych miejscach pracują kobiety, które mają swoje rodziny, które są katolikami i chcą dzień święty święcić – mówiła poseł Barbara Bartuś.

Poseł rodem z Lipinek poruszyła także kwestie ustawy oświatowej oraz naliczania emerytur.

Następny zabrał głos poseł Jan Duda: – Szanowni Państwo, z Solidarnością jestem związany od lat 80 – to właśnie moja osoba na Sądecczyźnie zakładała solidarność rolniczą. Uważam, że wartości przekazywane przez związek są ponad czasowe. Pracując w komisji rolnictwa, poruszamy sprawę produktów regionalnych, w tym śliwowicy. Rozmawiamy o wszystkich owocach, z których możemy coś kolokwialnie mówiąc pędzić. Dla rolników niezwykle ważną jest sprzedaż detaliczna, gdzie ograniczymy łańcuch pośredników, hurtowników. Trzeba pamiętać po jakie produkty sięgamy w sklepie jako konsumenci. Ważna dla społeczeństwa jest ustawa, w której określone są przepisy regulacje wycinkę drzew. Obecnie możemy wyciąć drzewa, które mają pień poniżej 100cm obwodu. Nasz kraj był psuty od 1945 roku, a po 1989 roku nie dokonaliśmy gruntownej naprawy. Niestety nie brakuje urzędników, którzy robią wszystko aby odesłać petenta bez załatwienia sprawy. Mnie samego to dotknęło, kiedy złożyłem skargę na urzędnika do ministra a odpowiedź na nią odpisał mi urzędnik, na którego skargę składałem. Deklaruje, że w tych obszarach w których jestem tylko pomóc jestem do dyspozycji członków Solidarności. Od dwóch lat jest nowa perspektywa finansowa z UE a inwestycji nie widać. Na co czekają marszałkowie, samorządy?

Poseł Elżbieta Borowska, ze względu na czekające ją kolejne spotkanie podziękowała tylko zaproszenie, zapewniła że drzwi jej biura poselskiego jak i telefon służbowy są zawsze do dyspozycji wszystkich działaczy oraz wyborców. Wszystkim zebranym życzyła smacznego pączka oraz miłej zabawy w okresie karnawału.

– Jestem człowiekiem solidarności i czuje się tutaj jak u siebie w domu – mówił z kolei senator Stanisław Kogut. – Dziękuje za poparcie naszego klubu parlamentarnego w ostatnich wyborach, a także bezpośrednio mojej osoby. Ciesze się, że PiS i Solidarność podpisała porozumienie i jego postulaty są realizowane. Wśród sukcesów naszej partii jakie należy wymienić m.in. likwidację umów śmieciowych, wzrost płacy minimalnej, powstanie Narodowej Rady Dialogu. Sporym osiągnięciem jest program 500+, który napędza polską gospodarkę. Na Sądecczyźnie wywalczyliśmy powrót Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Ciężko będzie wyrwać Glimar ale rozmawiamy z ministrem Tchórzewski o możliwości odkupu od banków zadłużenie, które sięga obecnie chyba miliard. Naszemu klubowi udało się również zmniejszyć emerytury funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa, pobierających nawet kilkanaście tysięcy złotych uposażenia.

Starosta gorlicki Karol Górski poruszył lokalne problemy samorządu, którymi jest m.in. utrzymanie seniorów w domach opieki społecznej. – Czekamy na zmiany w ustawie alimentacyjnej, bowiem obowiązek alimentacyjny jest nie tylko ważny wobec małych dzieci ale także starszych – komentował gorlicki starosta.

Pod koniec spotkania Szef Oddziału nr 1 Krzysztof Kotowicz podkreślił, że współpraca między Solidarnością a Prawem i Sprawiedliwością układa się dobrze. Jednak nie we wszystkich instytucjach jest dobrze, wystarczy zobaczyć na przykład KRUS oddział w Nowym Sączu. Mimo, iż spotkanie trwało prawie dwie godziny związkowcy czuli nie dosyt z powodu zbyt krótkiego czasu na zadawanie pytań przybyłym gościom.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy