Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Powiat dołoży się do remontu kościoła pw. Wszystkich Świętych w Bobowej

Autor: Mateusz Książkiewicz
Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Gorlickiego podjęto decyzję o przeznaczeniu kwoty 60 tysięcy złotych z budżetu powiatu na prace konserwacyjne i remontowe zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie powiatu gorlickiego. Finansowanie tego typu zadań ma być stałym elementem ujętym w budżecie powiatu na następne lata.

Wśród wytypowanych przez radnych do dofinansowania obiektów w tym roku roku znalazły się: kościół pw. Andrzeja Ap. w Rożnowicach (14 tys. zł), budynek Szpitala św. Ducha w Bieczu (20 tys. zł), konserwacja starodruku cerkiewnego oraz księgi z zespołu starodruków znajdujących się w zbiorze Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej w Gorlicach (7,5 tys. zł), konserwacja tronu i nastawy ołtarzowej z katedry prawosławnej w Gorlicach (2,5 tys. zł), dokumentacja systemu gaszenia mgłą wodną typu FOG w dawnej cerkwi pw. Opieki NMP w Owczarach (10 tys. zł) oraz konserwacja portalu kamiennego znajdującego się między prezbiterium a zakrystią wraz z drzwiami w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bobowej (6 tys. zł).

Kwota dofinansowania przez Starostwo powiatowe miała stanowić około 30% wartości kosztorysowej. Jak dowiadujemy się od radnego powiatu gorlickiego Adama Urbanka, z priorytetem traktowane były wnioski dotyczące obiektów wpisanych do światowej listy UNESCO.

– W tym roku po raz pierwszy w budżecie powiatu wygospodarowaliśmy środki finansowe na prace konserwatorskie i restauratorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków naszego powiatu – tłumaczy Adam Urbanek, członek zarządu powiatu. – Łącznie nie jest to duża suma bo tylko 60 tysięcy złotych, a wartość potrzeb była znacznie większa. Nie mniej jest to ważny sygnał, że środki z powiatu na zabytki są potrzebne. W przyszłym roku postaramy się aby kwota na prace konserwatorskie i remontowe była co najmniej taka jak teraz.  

Dofinansowanie przyznano 6 z 8 złożonych do starostwa wniosków. Dwa zadania, które nie zakwalifikowały się mają zostać priorytetowo rozpatrzone w przyszłym roku. Były to wnioski z Siedlisk i Szymbarku.

fot. Łukasz Kieroński (ilustracyjne)

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy