Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak ważna jest gwara czyli Dni Dziedzictwa Kulturowego w Bobowej (TV)

26.11.2017 Autor: Jacek Kieroński
W piątek (24 listopada br.) w sali widowiskowej Koronka przy bobowskim rynku odbyło się spotkanie w ramach Dnia Dziedzictwa Kulturowego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Bobowej oraz Małopolski Ośrodek Szkoleniowy „Akcent”.  Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, władz miasta, przedstawicieli firm i instytucji a także nauczycieli z różnych szkół.
Jak ważna jest gwara czyli Dni Dziedzictwa Kulturowego w Bobowej.

Wydarzenie rozpoczęła o godzinie 13 inscenizacja uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Staszica w Bobowej pod nazwą “W czwartkowe popołudnie”. Tekst wykorzystany przez młodzież został zweryfikowany przez prof. Barbarę Grabkę, dzięki czemu zebrani w bobowskiej sali Koronka mogli poczuć klimat XVIII wiecznej wsi i rozmów się tam odbywających.

– Celem tego nietypowego spotkania z kulturą było przede wszystkim uwrażliwienie i zapoznanie młodzieży oraz zaproszonych gości z tym jak ważna w kulturze jest gwara – tłumaczy Adam Urbanek, dyrektor SP w Bobowej, pomysłodawca wydarzenia. – Z tej okazji zaprosiliśmy do Bobowej dwóch wybitnych naukowców w tej dziedzinie z Polskiej Akademii Nauk a była to pani prof. dr hab. Barbara Grabka oraz pani prof. dr hab. Renata Kucharzyk, które pochodzą z naszego miasta. Obie Panie w sposób komplementarny mówiły o znaczeniu gwary w dziedzictwie kulturowym.

Po każdym z wykładów zebrani w sali mogli zadawać pytania, dzięki czemu powstała bardzo ciekawa i edukacyjna dyskusja. Przybyli do bobowskiej Koronki w piątkowe popołudnie obejrzeli również fragment filmu “Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym to udział wziął zespół Koronka z Bobowej. Jak podkreślał Adam Urbanek, dyrektor szkoły w Bobowej jest to bardzo ważny fakt dla nas Bobowian.

Gratulacje i słowa uznania dla organizatorów tego niecodziennego wydarzenia przesłał senator Stanisław Kogut, odczytał je jego przedstawiciel obecny na sali. Całe spotkanie uświetnił występ szkolnego zespołu z wiązanką piosenek ludowych. Na samym końcu wszyscy goście oraz wykonawcy mieli okazję degustować jadło chłopskie, czyli to co pojawiało się na stołach w dawnych polskich wsiach.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz materiału filmowego.

fot. Jacek Kieroński

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)