Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Oferta edukacyjna PWSZ
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Chcą przywrócić ciągłość ekologiczną Białej Tarnowskiej. Trwają prace przy korycie rzeki

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od grudnia ub.r. możemy obserwować pracę maszyn budowlanych w korycie rzeki Biała Tarnowska w miejscowości Bobowa na wysokości mostu w kierunku Brzany. Realizację zadania pod nazwą przywrócenie ciągłości ekologicznej rzeki zlecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Trwają prace w korycie rzeki Biała Tarnowska (m.Bobowa) mające zadanie przywrócenia ciągłości ekologicznej.

Wykonawcą prac na ponad 30-kilometrowym odcinku rzeki Biała Tarnowska od Bobowej do Banicy jest firma WOLIMEX z Limanowej.

Prace w Bobowej są pierwszymi na długiej liście zadań do wykonania w ramach zamówienia pn. „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”. Zamówienie obejmuje przebudowę, modernizację i likwidację poprzecznych budowli hydrotechnicznych zlokalizowanych w korycie rzeki, które blokują naturalny pochód rumowiska rzecznego i stanowią bariery w migracji organizmów wodnych pogarszając tym samym stan ekologiczny.

Oprócz prac w Bobowej zaplanowana jest przebudowa istniejącego stopnia chroniącego przyczółki mostu drogowego w obrębie miejscowości Jankowa. Dodatkowo obniżona zostanie tam prawa cześć terasy zalewowej o 1,5 metra na odcinku ok. 150 metrów powyżej stopnia i ok. 100 metrów poniżej. Wszystko po to aby zwiększyć przepustowość koryta rzeki na wypadek powodzi.

– Prace w Bobowej są efektem projektu, który został podjęty w 2017 roku jako wieloletni projekt przywrócenia ciągłości ekologicznej rzeki Białej – mówi Konrad Myślik, rzecznik prasowy RZGW w Krakowie. – Środki na realizację tego zadania pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko. Są to też po części środki z funduszy europejskich. Większość prac polega na likwidacji stopni wodnych, które przynoszą duże straty biologiczne. Przecięta w poprzek rzeka jest jak przecięty człowiek, nie może żyć.

Jako ciekawostkę można podać, że z niektórych spiętrzeń na rzecze Białej Tarnowskiej korzystały jeszcze parowozy, których zbiorniki były uzupełniane wodą z rzeki.

fot. M.Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy