Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Chcą przywrócić ciągłość ekologiczną Białej Tarnowskiej. Trwają prace przy korycie rzeki

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od grudnia ub.r. możemy obserwować pracę maszyn budowlanych w korycie rzeki Biała Tarnowska w miejscowości Bobowa na wysokości mostu w kierunku Brzany. Realizację zadania pod nazwą przywrócenie ciągłości ekologicznej rzeki zlecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Trwają prace w korycie rzeki Biała Tarnowska (m.Bobowa) mające zadanie przywrócenia ciągłości ekologicznej.

Wykonawcą prac na ponad 30-kilometrowym odcinku rzeki Biała Tarnowska od Bobowej do Banicy jest firma WOLIMEX z Limanowej.

Prace w Bobowej są pierwszymi na długiej liście zadań do wykonania w ramach zamówienia pn. „Przywrócenie ciągłości ekologicznej i realizacja działań poprawiających funkcjonowanie korytarza swobodnej migracji rzeki Białej Tarnowskiej”. Zamówienie obejmuje przebudowę, modernizację i likwidację poprzecznych budowli hydrotechnicznych zlokalizowanych w korycie rzeki, które blokują naturalny pochód rumowiska rzecznego i stanowią bariery w migracji organizmów wodnych pogarszając tym samym stan ekologiczny.

Oprócz prac w Bobowej zaplanowana jest przebudowa istniejącego stopnia chroniącego przyczółki mostu drogowego w obrębie miejscowości Jankowa. Dodatkowo obniżona zostanie tam prawa cześć terasy zalewowej o 1,5 metra na odcinku ok. 150 metrów powyżej stopnia i ok. 100 metrów poniżej. Wszystko po to aby zwiększyć przepustowość koryta rzeki na wypadek powodzi.

– Prace w Bobowej są efektem projektu, który został podjęty w 2017 roku jako wieloletni projekt przywrócenia ciągłości ekologicznej rzeki Białej – mówi Konrad Myślik, rzecznik prasowy RZGW w Krakowie. – Środki na realizację tego zadania pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko. Są to też po części środki z funduszy europejskich. Większość prac polega na likwidacji stopni wodnych, które przynoszą duże straty biologiczne. Przecięta w poprzek rzeka jest jak przecięty człowiek, nie może żyć.

Jako ciekawostkę można podać, że z niektórych spiętrzeń na rzecze Białej Tarnowskiej korzystały jeszcze parowozy, których zbiorniki były uzupełniane wodą z rzeki.

fot. M.Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy