Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pożar w Siedliskach wywołał chwilowe utrudnienia na drodze powiatowej

Autor: Mateusz Książkiewicz
Pożary związane z sadzą w kominie lub ich nieszczelnością to wciąż zmora strażaków. Do zdarzeń tych dochodzi kilka razy w miesiącu. Dzisiaj (tj.19.01.2018) kilka minut przed godziną 14 strażacy z JRG Gorlice oraz OSP Siedliska zostali wezwani do takiego właśnie zdarzenia, które miało miejsce w Siedliskach.
Siedliska: pożar sadzy w kominie

Do pożaru doszło w budynku mieszkalnym, parterowym nieopodal drogi powiatowej tzw. łącznika dróg wojewódzkich. Ze względu na zakres działań strażaków związanych z akcją ratowniczo-gaśniczą zdecydowano o zamknięciu jednego pasa ruchu i wprowadzeniu ruchu wahadłowego pojazdów.

– W budynku mieszkalnym drewnianym doszło do zapalenia belki znajdującej się przy kominie – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy gorlickiej komendy PSP. – Do zdarzenia w miejscowości Siedliska zadysponowano dwa zastępy (po jednym z JRG Gorlice oraz OSP Siedliska) działania trwały 1h 37minut. Prawdopodobną przyczyną było rozszczelnienie komina. Po przybyciu strażaków na miejsce zastano zadymienie budynku mieszkalnego, dym wydobywał się ze ściany bezpośrednio przylegającej do komina. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca działania, podania jednego prądu gaśniczego w miejsce pożaru oraz częściowym rozebraniu ściany i wycięciu belek. Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną oraz sprawdzono pomieszczenia pod kątem tlenku węgla. Starty oszacowano na około dwa tysiące złotych.

Strażacy przypominają: właściciel, zarządca lub użytkownik obiektów ogrzewanych paliwem stałym, ciekłym lub gazowym jest obowiązany do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych w okresach ich użytkowania:

-od palenisk opalanych paliwem stałym co najmniej raz na 3 miesiące,
– od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na 6 miesięcy.
– od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

W wymienionych obiektach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. Ponadto przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne należy poddawać systematycznej kontroli, co najmniej raz w roku. Kontrole powinien przeprowadzać kominiarz posiadający stosowne kwalifikacje i uprawnienia do tego typu prac.

W ubiegłym 2017 roku, strażacy oraz druhowie z powiatu gorlickiego wyjeżdżali do około 40 zdarzeń, których przyczyną był pożar sadzy w kominie.

fot. ilustracyjneSiedliska: pożar sadzy w kominie

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy