Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 28 października 2021

Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic podsumowało projekt Ja i kultura

07.03.2018 || Kategorie: Edukacja, Kultura, Sędziszowa || Autor: Mateusz Książkiewicz

Ostatni dzień lutego br. przyniósł zakończenie pięciomiesięcznego projektu „Ja i kultura” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic. Projekt został sfinansowany dzięki 90% dotacji z ogólnopolskiego programu Fundacja PZU z Kulturą (edycja 2017).

Z realizowanego zadania skorzystało czterdziestu wychowanków Szkoły Podstawowej w Sędziszowej czyli 100% uczniów tej placówki. Podsumowanie projektu odbyło się 27 lutego, podczas którego w obecności beneficjentów projektu, rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkoły oraz członków stowarzyszenia omówiono poszczególne działania oraz zaprezentowano galerię zdjęć i prace dzieci – plakaty, słowniczki pojęć teatralnych, makiety teatru greckiego czy maski teatralne.

Zwieńczeniem projektu były także przygotowane przez uczestników projektu i przedstawione 2 razy (dnia 22 grudnia i 22 stycznia w obecności władz gminy) jasełka – jako wyraz twórczej, teatralnej aktywności dzieci. Rozdano wówczas odbiorcom opracowane przez stowarzyszenie folderki prezentujące realizację poszczególnych zadań projektu.

Ideą projektu było stworzenie dzieciom możliwości uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, w tym w takich, których nie mają możliwości doświadczyć w swoich miejscowościach, jak np. balet czy opera. Przed uczestnikami stanęły otworem nie tylko krakowskie muzea, Opera Krakowska, teatry i instytucje muzyczne, ale także Binarowa i Biecz. Te dwie ostatnie miejscowości uczestnicy odwiedzili tuż przed zakończeniem projektu, w trakcie trwających ferii zimowych – 13 lutego. W Bieczu zwanym „Małym Krakowem” wraz z przewodnikiem zwiedzili Dom z Basztą, Kromerówkę i Turmę, w Binarowej zachwycali się pięknym kościółkiem wpisanym na listę światowego UNESCO.

Warto dodać, że wszystkie działania projektowe były prowadzone przez członków zarządu stowarzyszenia oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Sędziszowej i Siedliskach w ramach wolontariatu.

fot. nadesłane