Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Małopolski samorząd przyznał pieniądze na remont kapliczki w Brzanie

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dziesięć tysięcy złotych Samorząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na konserwację i renowację murowanej kapliczki św. Jana Nepomucena w Brzanie wybudowanej w połowie XIX wieku. To już kolejny obiekt sakralny, na którego remont nie szczędzą grosza małopolskie władze samorządowe.

W poprzednich latach środki z programu KAPLICZKI MAŁOPOLSKI realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego trafiały na remont kapliczki św. Floriana w Wilczyskach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Bieżąca edycja konkursu, której nabór trwał do 15 marca, pozwoliła na pozyskanie środków na obiekt w Brzanie, dokładnie kapliczkę św. Jana Nepomucena znajdującą się przy drodze powiatowej Bobowa-Brzana-Falkowa.

– Po raz kolejny spotykamy się w gronie niezwykłych osób z całej Sądecczyzny, które troszczą się o  dziedzictwo kulturowe Małopolski – mówił Leszek Zegzda, podczas spotkania podsumowującego program Kapliczka Małopolski 2018. – Troska ta, to jednak nasza wspólna odpowiedzialność za to, aby zachować i przekazać następnym pokoleniom Małopolan spuściznę naszych przodków. Dlatego samorząd województwa po raz kolejny zdecydował o zarezerwowaniu w swoim budżecie środków, dzięki którym ratujemy wyjątkowe obiekty z całego regionu. W tym roku jest to aż 120 zabytków oraz 75 kapliczek z całej Małopolski, na co przekazujemy aż 3,15 mln zł. Z tego 1,2 mln zł trafia właśnie na Sądecczyznę i ziemię Gorlicką.

Co wiemy o tej kapliczce? Po informacje o niej sięgamy do Schematyzmu Diecezji Tarnowskiej 1983 pn. Kapliczki, Figury i Krzyże Przydrożne na terenie Diecezji Tarnowskiej wydanego pod redakcją nieżyjącego już ks. Jana Rzepy. W wydawnictwie tym czytamy: kapliczka w Brzanie wybudowana z kamienia na rzucie prostokąta około połowy XIX wieku. Bielona i pokryta dachówką. Daszek dwuspadowy z okapem pod szczytem w fasadzie. Wejście prostokątne z profilowanym obramieniem. Wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena pochodząca z czasu budowy.

Poniżej prezentujemy obecny stan tego obiektu.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy