Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Projekt domu jednorodzinnego z poddaszem – czy musi stanowić problem dla inwestora?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Potencjalnie skosy w projekcie domu jednorodzinnego stanowią problem i spore utrudnienie w zagospodarowaniu. W praktyce wielu posiadaczy poddasza użytkowego bez trudu organizuje tę przestrzeń nie tylko jako przechowalnie, ale także jako sypialnię, czy pokój dla dziecka. Skosy w budowie domu jednorodzinnego z poddaszem są nieuniknione, ale można z nimi żyć. Sprawdźmy w jaki sposób.

Wybierz projekt domu jednorodzinnego z gotowym do zagospodarowania poddaszem

Wybierając projekt domu jednorodzinnego dobrze jest przewidzieć wykorzystanie poddasza na cele mieszkalne. Architekci znają zabiegi, które sprawią, że przestrzeń ta nie będzie nadawać się tylko do składowania rupieci. Oczywiście nie da się uniknąć skosów w takiej zabudowie, ale projekt domu jednorodzinnego może z całą pewnością przewidzieć, że wymagana będzie odpowiednia wysokość pomieszczeń.

Projekt domu z poddaszem (https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html)

Chcąc osiągnąć wyższe pomieszczenia na poddaszu, budowa domu jednorodzinnego powinna być poprowadzona z wykorzystaniem tzw. ścianki kolankowej. Jest to forma muru podnoszącego wysokość ścian, które naturalnie skracają skosy zadaszenia. Taki zabieg podwyższy pomieszczenie o kilkanaście centymetrów i sprawi, że ściana ze skosem będzie możliwa do zagospodarowania na więcej sposobów. Eksperci radzą unikać w projektach domów jednorodzinnych dachów wielospadowych lub kopertowych.

Problemem nie jest projekt domu jednorodzinnego, a źle zaplanowana aranżacja

Budowa domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym nie musi być skazana z góry na mniejszą funkcjonalność. Problem nie leży w projekcie domu jednorodzinnego, a z reguły w tym, że nie potrafimy odpowiednio zagospodarować nieszablonowej przestrzeni. Skosy nie są problemem na przykład w sypialniach, gdzie w miejscu obniżonego sufitu może ze spokojem znaleźć się właśnie łóżko. Pod skosem często stawiane są także komody lub niewielkie szafki.

Po wstawieniu w projekt domu jednorodzinnego ściany kolankowej , zyskujemy na tyle więcej użytkowej przestrzeni mimo skosu, że na poddaszu można zaaranżować nawet bardzo przytulny salon, z narożnikiem czy pufami bezpośrednio przy tej ścianie. Pomieszczenie na poddaszu użytkowym jest także bardzo wdzięczne do umeblowania, jeśli chcemy tam przygotować pokój dla dziecka. Łóżeczka czy meble dziecięce są z reguły niewielkich wysokości, a same dzieci nie wymagają wysokich pomieszczeń by bezpiecznie i wygodnie się w nim czuć.

Jeśli budujesz dom jednorodzinny korzystasz z firm produkujących meble pod wymiar, to możesz zaoszczędzić sobie dużo trudu. Specjalnie przygotowane szafy czy półki, uwzględniające skosy i mniej ustawny plan pomieszczeń sprawią, że nie będą one tak bardzo rzucać się w oczy. Takie rozwiązanie jest zwykle nie do przewidzenia na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego, ale warto wiedzieć, że jest to jakieś wyjście z sytuacji. Skosy na poddaszu użytkowym nie są dzisiaj problemem i bez trudu da się tam zaaranżować praktycznie dowolne pomieszczenie.

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy