Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Minister MSWiA przyznał gminie Bobowa promesę na remont dróg!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Ponad 300 tysięcy złotych z budżetu państwa zasili gminę Bobowa w zakresie usuwania skutków klęsk żywiołowych. W miniony piątek, 27 lipca br. burmistrz Bobowej odebrał w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu promesę z rąk wojewody Piotra Ćwika. Kwota ta pozwoli na realizację remontu pięciu dróg gminnych.

W piątkowym spotkaniu z wojewodą małopolskim udział wzięli przedstawiciele samorządów terytorialnych z obszaru powiatów: nowosądeckiego, nowotarskiego, gorlickiego, limanowskiego i tatrzańskiego.

– Przyjechałem do Nowego Sącza z dobrą wiadomością dla mieszkańców regionu – mówił rozpoczynając spotkanie wojewoda Piotr Ćwik. – Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński kolejny raz w tym roku postanowił przyznać Małopolsce promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jest w tym jakiś paradoks, że chwilę po tym, jak skończyliśmy walkę z żywiołem, rozdajemy promesy na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej wskutek wcześniejszych gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Co istotne, ta kolejna transza pozwoli usunąć szkody z lat 2009-2017 – a więc szkody, które już bardzo długo czekały na naprawę. I właśnie to pokazuje, że te promesy, które dziś przekazuję, okazują się swego rodzaju kołami ratunkowymi dla samorządów w takich trudnych sytuacjach, jak walka ze skutkami gwałtownych wezbrań wód.

– Zgodnie z kryteriami wyznaczonymi przez Małopolski Urząd Wojewódzki oraz pana Wojewodę wyznaczyliśmy do realizacji pięć zdań związanych z remontem dróg uszkodzonych w wyniku powodzi czy też nawałnic – powiedział naszemu portalowi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. – Są to drogi gminne w Wilczyskach, Siedliskach, Stróżnej, Jankowej oraz Brzanie. Remontem zostaną objęte te odcinki, które są rzeczywiście w złym stanie technicznym co znacząco poprawi nie tylko komfort ich użytkowania ale również bezpieczeństwo. Koszt nie jest może aż tak duży ale te kilka zadań poprawi stan dróg, co do których były oczekiwania mieszkańców naszej gminy. Chciałbym wspomnieć, że gmina Bobowa realizuje zadania drogowe także ze środków unijnych, ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, a także ze środków otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego. W tym roku udało nam się poprawić stan kilkudziesięciu dróg, a szykujemy się jeszcze do kolejnych naborów ponieważ są jeszcze odcinki wymagające modernizacji czy remontu. Są także odcinki nowych dróg. 

Uzyskane przez gminę Bobowa środki finansowe w wysokości 330 tysięcy złotych pozwolą na wykonanie następujących zadań:
1. Remont drogi gminnej Siedliska – Zalesie – Most nr K270152 w miejscowości Siedliska w km 0+665 – 1+200
2. Remont drogi gminnej Wilczyska – Moroń nr K270208 w miejscowości Wilczyska w km 1+300 – 1+550 i 1+565 – 1+615
3. Remont drogi gminnej Jankowa – Równie II nr K270125 w miejscowości Jankowa w km 0+385 – 0+630
4. Remont drogi gminnej Brzana – Piekło – Jankowa (Góra) nr K270121 w miejscowości Brzana w km 0+000 – 0+300.
5. Remont drogi gminnej Stróżna – Podlesie – Polna nr K270201 w miejscowości Stróżna w km 0+000 – 0+300.

Warto dodać, że promesę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych otrzymał w znacznej wysokości Powiat Gorlicki (kwota 3,22 mln złotych). Wśród zadań jakie Powiat Gorlicki ma zrealizować w ramach pozyskanych środków jest odbudowa mostu w ciągu drogi Jankowa-Stróżna-Szalowa. O szczegółach modernizacji tzw. bobrowego mostu w Stróżnej niebawem na naszym portalu.

fot. M. Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy