Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Biskup Jeż odwiedził wspólnotę rektoratu w Siedliskach

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wspólnota rektoratu pw. Św. Mikołaja w Siedliskach cieszyła się dzisiaj, (tj. 5 sierpnia br.) obecnością wyjątkowego gościa - księdza biskupa Andrzeja Jeża. Pasterz Diecezji Tarnowskiej przybył do wspólnoty aby docenić starania mieszkańców wobec prac jakie zostały dokonane przy kościele rektoralnym.

Jego Ekscelencja bp Andrzej Jeż przyjechał do Siedlisk na zaproszenie ks. Jacka Kupca – rektora kościoła. W uroczystej Mszy Świętej, która rozpoczęła się o godzinie 8:30 uczestniczyli nie tylko parafianie ale także przedstawiciele stowarzyszeń i grup działających w parafii. Obecni byli również samorządowcy: burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Tabiś. Udział wzięli także strażacy ochotnicy z OSP Sędziszowa oraz wystawiany przez nich poczet sztandarowy.

– Od 7 lat rektor kościoła obejmuje troską duszpasterską 150 rodzin tj. 600 mieszkańców części Sędziszowej i części Siedlisk – mówił ks. rektor Jacek Kupiec. – Każdego roku kilkanaście dzieci przyjmuje w tym kościele sakrament chrztu świętego, udzielanych jest kilka ślubów, troską są objęci dzieci, młodzież, rodzice, seniorzy oraz chorzy. Przy kościele podjęto wiele prac wymagających nakładów finansowych w większości pochodzących z ofiar mieszkańców rektoratu, którzy chętnie się angażują w te prace. Wykonano prace za blisko milion złotych z czego ponad 600 tysięcy to indywidualne ofiary modlących się w tym kościele. Została wybudowana kaplica, kościół został otynkowany i odmalowany, wybudowano budynek gospodarczy z toaletami, odbudowano mur i chodnik procesyjny wokół kościoła, przeprowadzono remont plebani. Wykonano także wiele innych prac, które przywróciły blask kościoła i jego otoczenia. Obecnie w pracowni konserwatorskiej znajduje się XVIII wieczny ołtarz Matki Boskiej Bolesnej oraz barkowa chrzcielnica. Księże Biskupie jako chrześcijanie pragniemy przyjąć Twoje ojcowskie rady abyśmy wsparci Twoim pasterskim słowem i błogosławieństwem mogli z nadzieją patrzeć w przyszłość. Abyśmy na wzór św. Mikołaja, patrona kościoła mężnie i wytrwale dążyli do świętości. 

– Bywałem tutaj już wcześniej za sprawą pięknej postaci ks. Jana Reca, który przez długie lata był proboszczem w Mościcach, a gdzie zostawił po sobie trwały świat miłości duszpasterskiej i świętości świątobliwego życia oddanego drugiemu człowiekowi – powiedział rozpoczynając Mszę Święta Jego Ekscelencja bp Andrzej Jeż. – To piękne, że ta ziemia, ta parafia rodziła takich ludzi, takich kapłanów. Cieszę się, że ten wielki wysiłek jaki podjęliście zaowocował uratowaniem naszego kościoła i powrotem do jego pierwotnego stanu. Możliwe, że wygląda on dzisiaj o wiele okazalej niż wtedy kiedy powstał. Ten wysiłek jest przejawem Waszej głębokiej wiary. Pragnę dzisiaj w czasie tej eucharystii modlić się, dziękując Trójjedynemu Bogu za Waszą pracę, modlitwę, poświęcenie i troskę o ten szczególny starożytny kościół i jego otoczenie. Modlę się w intencji wszystkich zmarłych z Waszych rodzin. Otaczam modlitwą szczególnie dzieci, młodzież oraz młode małżeństwa a także seniorów, którzy przez lata opiekowali się i troszczyli o dziedzictwo wiary w przyszłych pokoleniach. 

W trakcie Mszy Świetej wspólnota rektoratu pw. Św. Mikołaja w Siedliskach złożyła dary ofiarne. Wśród osób, które niosły dary znalazła się rodzina z dziećmi, przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich oraz druhów OSP Sędziszowa, osoby reprezentujące poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś oraz liturgiczna służba ołtarza.

Tuż przez końcowym błogosławieństwem, przedstawiciele Rady Parafialnej w osobach Zdzisławy Iwaniec, Marii Bartoszek oraz Stanisława Tabisia przekazali na ręce biskupa okolicznościowy grawerton, bukiet kwiatów oraz rzeźbę św. Andrzeja Boboli, której autorem jest miejscowy rzeźbiarz Marian Bartoszek.

fot. M.Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy