Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Każdy samochód powinien być objęty polisą OC. Nic więc dziwnego, że kierowcy szukają odpowiedzi na istotne pytanie – jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu i zweryfikować, czy na pewno jest aktualne? Kiedy trzeba zainteresować się tematem i zacząć szukać najlepszej oferty? Przedstawiamy możliwe rozwiązania. Spokojnie, to nic trudnego!

Warto wiedzieć, kiedy OC jest ważne

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, jest obowiązkowe dla każdego auta. Trzeba je co roku odnawiać, podpisując umowę z nowym towarzystwem lub pozostając w tej samej firmie. Są także umowy automatycznie przedłużające swoją ważność. Co w sytuacji niedotrzymania terminu? UFG nakłada kary za 3 okresy bez ważnego OC: poniżej 3 dni, od 3 do 14 dni i powyżej 14 dni. W 2018 roku właściciele samochodów osobowych mogą zapłacić karę odpowiednio 840, 2100 lub nawet 4200 złotych! To nie są byle jakie pieniądze, więc warto trzymać rękę na pulsie i pamiętać, kiedy kończy się OC. Najprostszym sposobem jest po prostu sięgnięcie do umowy i przeczytanie jej – daty obowiązywania polisy na pewno są wyraźnie zaznaczone. Ale co w sytuacji, gdy nie posiadamy przy sobie umowy? Istnieje kilka sposobów.

Gdzie sprawdzić informacje o OC

Informacje związane z ubezpieczeniem OC trafiają w wiele miejsc odpowiedzialnych za kontrolę kierowców, dlatego nie można powiedzieć, że to sprawa wyłącznie między właścicielem pojazdu a towarzystwem ubezpieczeniowym. Aby zajrzeć do odpowiedniej bazy i dowiedzieć się, co z naszym OC, trzeba przygotować niezbędne dane. Są to:

Ważność OC sprawdzisz między innymi na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wypełnij formularz i przeczytaj podstawowe informacje o OC. Spokojnie, nie ma tu innych wrażliwych danych. W razie potrzeby pobierz raport.

Możesz także wykorzystać System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zaglądając na stronę HistoriaPojazdu.gov.pl. Raport CEPiK jest bardzo szczegółowy, dlatego stanowi cenne wsparcie podczas kupowania auta z drugiej ręki. Właśnie z niego poznasz m.in. stan licznika z ostatniego przeglądu czy datę zakupu przez poprzedniego właściciela.

W dzisiejszych czasach coraz częściej Internet przegląda się na ekranie smartfona, a nie komputera. To nie stanowi żadnej przeszkody, ponieważ do informacji o OC można dotrzeć w analogiczny do wymienionych wyżej sposobów, sięgając po aplikacje Historia Pojazdu, UFG Kup Auto czy UFG Na Wypadek. Jak dobrze, że nawet w stresujących sytuacjach (zakup pojazdu, wypadek) możemy w szybki sposób dotrzeć do pomocnych danych, porad czy przepisów.

Sprawdź więcej w artykule “Sprawdzenie OC

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy