Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ksiądz, absolwent bobowskiego technikum wyjedzie na misje do Brazylii

Autor: Mateusz Książkiewicz

Już za kilkanaście dni, ks. Przemysław Podobiński absolwent bobowskiego Technikum Technologii Drewna, decyzją księdza biskupa Andrzeja Jeża, wyjedzie na misję do Brazylii. Warto dodać, że ksiądz Przemysław pochodzi z sąsiednich Bobowej, Ciężkowic.

8 sierpnia w sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach odbyła się uroczystość posłania ks. Przemysława Podobińskiego na misje, której przewodniczył ks. biskup Jeż. To właśnie za zgodą ordynariusza ks. Przemysław wyleci 21 sierpnia do Brazylii.

– Nie zastanawiałem się, czy pojechać, ale kiedy – powiedział ks. Przemysław Podobiński w wywiadzie z Gościem Niedzielnym. – Impulsem, by w końcu powiedzieć Panu Jezusowi tak, były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież Franciszek powiedział wówczas, że Jezus nie jest Panem wygody i wygodnictwa, ale ryzyka. Te słowa zaczęły we mnie bardzo mocno pracować. Młodych z grupy Miłosiernych z brzeskiej parafii, w której pracowałem, prosiłem o modlitwę w pewnej intencji. Jednocześnie poprosiłem księdza biskupa o zgodę na wyjazd na misje. Kiedy zgoda przyszła, powiedziałem młodym, o co się modlili. Odpowiedzieli, że gdyby wiedzieli, nie prosiliby o to.

Z prośbą o kilka zdań wspomnień dotyczących ks. Przemysława zwróciliśmy się do jego wychowawcy z czasów technikum, nauczyciela Janusza Średniawy.

– Księdza misjonarza Przemysława Podobińskiego znam od dziecka, gdyż mieszkamy po sąsiedzku w Ciężkowicach – mówi naszemu portalowi Janusz Średniawa, nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej. – Wychował się w dużej rodzinie – ma siedmioro rodzeństwa. Z domu wyniósł dobre wychowanie, pracowitość, szacunek dla innych i otwartość na pomoc drugiemu człowiekowi. Także przywiązanie do Kościoła i tradycji. Przez wiele lat był członkiem Liturgicznej Służby Ołtarza, a do dziś jest członkiem OSP w Ciężkowicach. W 2002 roku ukończył Technikum Technologii Drewna w ZSZ w Bobowej. Byłem wychowawcą klasy do której Przemek uczęszczał, uczyłem ich przedmiotów zawodowych. Jako klasa tworzyli bardzo zgrany zespół, co owocuje tym, że teraz chętnie się spotykamy w rocznicę matury. Przemek był bardzo dobrym i pracowitym uczniem, był aktywny i lubiany w klasie, tak wśród kolegów jak i koleżanek. Raczej nie wspominał o planach pójścia do seminarium, nawet, jak się okazuje, modlił się o dobrą żonę a w efekcie został księdzem. Klasa przyjęła jego decyzję z aprobatą i niemal wszyscy spotkaliśmy się na jego prymicjach w Ciężkowicach 10 lat temu. Jak się okazuje o misjach myślał od dawna. Przełom nastąpił w czasie ostatnich Światowych Dni Młodzieży, w które bardzo się angażował. Wyjeżdża do dalekiej Brazylii pełen entuzjazmu i zapału a my podczas uroczystego posłania obiecaliśmy mu modlitewne wsparcie w jego nowej posłudze.

fot. archiwum prywatne Janusza Średniawy

(Zjazd z okazji 10-lecia matury, ks. Przemysław Podobiński pierwszy od lewej)

Zdjęcie klasowe, ks. Przemysław Podobiński drugi od lewej w środkowym rzędzie

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy