Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ubezpieczenie samochodu – jak na nim oszczędzić?

Autor: Mateusz Książkiewicz
W związku z ubezpieczeniami samochodów, polisa OC jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. Inne ubezpieczenia są dobrowolne, ale wielu właścicieli decyduje się na skorzystanie z dodatkowej ochrony. Często jednak od wykupienie dodatkowych polis odstraszają przede wszystkim same koszty.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – co dla nas oznacza?

Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, czyli OC to potwierdzenie odpowiedzialność posiadacza pojazdu za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Jest zobligowane poprzez ustawę.  Daje gwarancję, że jeśli ktoś spowoduję wypadek drogowy nie będzie musiał płacić z własnych finansów za powstałe szkody. Pod pojęciem szkody należy rozumieć uszkodzenie ciała, uszczerbek na zdrowiu, śmierć, zniszczenia lub uszkodzenie mienia.  OC obejmuje również uszkodzenia, do których doszło podczas garażowania bądź wysiadania z samochodu, na przykład porysowanie karoserii otwieranych drzwi. Tego rodzaju ubezpieczenia kupuje się najczęściej ze względu na kierowców.

Autocasco

AC to polisa, dzięki której właściciel auta zyskuje ochronę także w innych przypadkach, których nie obejmuje OC. Rozumie się przez to kolizje, do których doszło z winny ubezpieczonego oraz zniszczenie samochodów wskutek pożaru lub zjawisk atmosferycznych, takich jak huragan, kradzież, a także zderzenie się ze zwierzętami. Nie mając AC pokrycie każdej zgody obliguje posiadacza samochodu.

Tańsze OC.

OC ma zawsze taki sam zakres ochrony, a jednak składki różnią się w zależności od tego ubezpieczyciela, które tę polisę sprzedaje. Warto wiedzieć, że zakres ochrony to jedno, a sposób oceny poszczególnych kryteriów to inna sprawa.  Ubezpieczyciel wyliczający bierze pod uwagę rozmaite czynniki, takie jak wiek posiadacza samochodu, jego starz jego kierowcy, czas bezwypadkowy jazdy, markę samochodu, pojemność silnika oraz zarejestrowanie samochodu.  Czasem liczy się nawet sytuacja rodzinna, ponieważ osoby posiadające małe dzieci postrzegane są jako ostrożniejsze, a więc miej zagrożone ryzykiem stłuczki, czy poważnej kolizji. Stąd też wynikają rozbieżności w wycenach.

Cena – nieodłączny element ubezpieczeń.

Najczęstszy błąd kierowców to przedłużenie polisy bez sprawdzenia czy przypadkiem konkurencja nie posiada lepszej oferty. Najczęściej właśnie to wystarcza, aby znaleźć tańsze OC. Ważne jest, aby uważnie rozejrzeć się po rynku –  w Internecie znajdują się wszystkie informacje, gdzie warto szukać najtańszych ubezpieczycieli. Jedną z propozycji rzetelnego OC w świetnej cenie jest Lancaster Insurance https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ , który oferuje możliwość odpowiedniego dostosowania kwoty do indywidualnych potrzeb klienta.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy