Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Transport taksówką z lotniska. Gdzie najtaniej?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Jeśli sądziłeś, że taksówki w Polsce są drogie… to się myliłeś. Aplikacja mytaxi opracowała zestawienie, porównując ceny przejazdów z europejskich lotnisk do najbliższego dużego miasta. Jak się okazuje, naprawdę nie mamy na co narzekać.

Tanio w Warszawie

Ku naszemu zaskoczeniu, jednym z najtańszych miast jest w zestawieniu była Warszawa. Pod Pałac Kultury i Nauki z lotniska Chopina dostaniemy się za jedyne 27 zł. W Gdańsku, Krakowie i Katowicach pobierana jest ustalona z góry, zryczałtowana opłata. W przypadku dwóch pierwszych miast jest to 55 zł. Za trasę z Pyrzowic do Katowic musimy zapłacić aż 97 zł. W porównaniu z niektórymi krajami Europy to jednak nadal niewiele.

Tańsze wśród droższych

Najtańszym z europejskich miast jest Lizbona – za przejazd taksówką z lotniska musimy zapłacić około 15 euro (ok. 65 zł). Na kolejnych pozycjach uplasowały się cztery inne miasta z Półwyspu Iberyjskiego. W Porto zapłacimy nie więcej niż 23 euro – czyli mniej niż 100 zł. Przejazd z lotniska El Prat do centrum Barcelony to koszt około 25 euro (ok. 110 zł). W Madrycie stawka ryczałtowa wynosi 30 euro (ok. 130 zł), a cena w Walencji to 32 euro (ok. 140 zł).

Zbliżone ceny obowiązują w Berlinie (29 euro, ok. 125 zł), Hamburgu (28 euro, ok. 120 zł) oraz Dublinie (28 euro, ok. 120 zł). W Manchesterze, Turynie i Wiedniu koszt przejazdu wynosi 34 euro (ok. 150 zł) – w stolicy Austrii jest to stawka ryczałtowa.

Taxi rekordziści

Gdzie zatem najlepiej nie jeździć taksówką? Pierwsze miejsce w tej sekcji zajmują ex-aequo Rzym i Sztokholm – aby dostać się z lotniska do centrum miasta, musimy uiścić opłatę w wysokości 48 euro (ok. 210 zł). Połączenie z Londynu do Heathrow będzie kosztować nas około 56 euro (ok. 240 zł). Cena takiego przejazdu w Monachium wynosi z kolei 68 euro (ok. 295 zł).

Absolutnym rekordzistą na liście jest jednak włoski Mediolan. Lotnisko Malpensa i Piazza del Duomo, czyli najsłynniejszy plac w mieście, dzieli ponad 50 km. Jeśli będziemy chcieli dostać się tam taksówką, należy liczyć się z ryczałtową stawką w wysokości 95 euro, czyli ponad 400 zł. I tak, to cena za przejazd tylko w jedną stronę.

Z czego wynikają takie koszty? Ma na to wpływ m.in. odległość od lotniska, ogólne ceny w kraju, opłaty eksploatacyjne, a także konieczność posiadania specjalnego ubezpieczenia: https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/. Standardowe polisy zabraniają przewozu osób w celach zarobkowych, dlatego taksówkarze są zobowiązani do wykupienia większego, a więc i droższego ubezpieczenia.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy