Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zakup używanego auta – co zrobić, aby był bezpieczny?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Zakup używanego auta to nie tylko loteria, ale także ryzyko oszustwa, za które będziemy musieli ze swojej kieszeni zapłacić. Zobacz, jak bezpiecznie kupić samochód z drugiej ręki.

Kiedy w grę wchodzą pieniądze, nie ma miejsca na wiarę w miłe słowa, dobre oczy, niejasne kwestie i przekonujące zapewnienia. Nieuczciwi sprzedawcy doskonale zdają sobie sprawę, jakie sztuczki przekonują konsumentów do zakupu i wiedzą, co mówić, aby zamydlić kupującemu oczy. Nigdy nie wiemy, na kogo trafimy. Dlatego zasada ograniczonego zaufania jest czymś, czego powinniśmy się trzymać na każdym etapie prowadzącym nas do potencjalnej transakcji. Sprawdź, jak bezpiecznie kupić używane auto.

Używany samochód – bezpieczny zakup krok po kroku

Zbierz informacje o danym samochodzie

Przed spotkaniem ze sprzedawcą dokładnie przeanalizuj treść ogłoszenia. Jeśli są w nim jakieś niejasności, zadzwoń i postaraj się je wyjaśnić. Poproś także o numer VIN pojazdu i powiedz, aby sprzedawca udostępnił ci dane z dowodu rejestracyjnego. Dzięki temu już przed wizytą u sprzedawcy będziesz mógł sprawdzić samochód na przykład w Internetowych bazach danych. Jeśli na tym etapie okaże się, że coś jest nie tak, tylko zaoszczędzić swój cenny czas, który zmarnowałbyś na bezowocne spotkanie.

Zapytaj o ubezpieczenie

Kiedy zobaczymy swój idealny samochód na własne oczy, korci nas jazda próbna. Jednak zanim wyjedziemy na drogę należy dowiedzieć się, czy sprzedający ma wykupione ubezpieczenie. Należy pamiętać, że zgodnie z polskim sprawę każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drodze musi być objęty polisą ubezpieczeniową. Nawet jeśli będzie to ubezpieczenie zagranicznej firmy, takie jak na przykład https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance to bez obaw, takie ubezpieczenie na terenie polski także jest ważne.

Skontroluj dokumenty

Zanim zdecydujesz się na podpisywanie jakichkolwiek papierów, poproś o okazanie wszystkich istotnych dokumentów. Mowa tutaj o dowodzie sprzedającego, który ma na calu potwierdzenie tożsamości osoby, z którą podpisujemy umowę, dowodzie rejestracyjnym, książce pojazdu, ewentualnych dokumentach potwierdzających przegląd. Warto także poprosić o faktury za naprawy i części samochodowe, oczywiście jeśli sprzedawca takowe posiada. Nie daj się nabrać na obietnice, że dokumenty dostaniesz po zakupie. Jeśli się na to zgodzisz, prawdopodobnie już nigdy nie zobaczysz ich na oczy.

Poradź się znawcy

Nie można żyć w przekonaniu, że wiemy wszyscy najlepiej. Nie bez powodu mówi się, że co dwie głowy, to nie jedna. Kiedy musimy wydać swoje ciężko zarobione pieniądze na samochód, warto mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby zakup był bezpieczny. Właśnie z tego względu na spotkanie ze sprzedawcą warto wziąć ze sobą eksperta, który obiektywnie spojrzy zarówno na pojazd, jak i na całą sytuację. Niejedna osoba już przekonała się, jak wiele do całej sprawy wnosi obecność i wsparcie osoby emocjonalnie niezwiązanej z zaistnieją sytuacją.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy