Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jachimek i Trojanowska na inauguracji klubu Seniora w Bobowej (TV)

04.12.2018 Autor: Jacek Kieroński
W Polsce większość osób po 60 roku życia nie pracuje zawodowo. Brak obowiązku wyjścia do pracy, wiąże się z większą ilością wolnego czasu, który z kolei warto zagospodarować. Dlatego wyjątkowego znaczenia nabiera aktywizacja społeczna osób starszych. Przykładem dla innych seniorów mogą być mieszkańcy gminy Bobowa, którzy za sprawą projektu "60+ Nowy Wiek Kultury" utworzyli klub seniora.

Projekt 60+ Nowy Wiek Kultury dotarł także do miasta i gminy Bobowa. Rekrutację zainteresowanych przedsięwzięciem osób przeprowadzono początkiem czerwca. Wtedy też aktorzy Teatru Nowego Proxima wystawili na deskach bobowskiej sceny spektakl Wysocki. Kulminacyjną częścią projektu realizowanego w naszym mieście było wydarzenie o wdzięcznej nazwie “Ale odlot!”, które odbyło się 2 grudnia br. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej i. S. Staszica w Bobowej. Najważniejszym efektem projektu jest to, że jego uczestnicy postanowili założyć klub seniora. I tak też się stało, w niedzielne popołudnie zainaugurowano z przytupem jego powstania. W finałowej gali, seniorzy z Bobowej zaprezentowali spektakl teatralny “Banda Mocarna”, na podstawie tekstu Maliny Prześlugi ” Dziób w Dziób”. Został on przygotowany pod profesjonalną opieką reżyserską w osobach Huberta Bronickiego i Ewy Kubiak. Powstaniu klubu seniora towarzyszyli wspaniali goście, którymi byli piosenkarka Izabela Trojanowska (znana również z serialu Klan) oraz artysta kabaretowy Tomasz Jachimek. Podczas imprezy, przybyli tłumnie widzowie mogli podziwiać także wystawę rękodzieła przygotowanego przez bobowski klub seniorów.

Teatr Nowy w Krakowie od ośmiu lat prowadzi projekt “60+ Nowy Wiek Kultury”, który finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz środków własnych Stowarzyszenia Teatr Nowy. Jako główny cel projektu przyjęto aktywizację seniorów w podkrakowskich wsiach i miasteczkach.

– Nad spektaklem pracowaliśmy od kilku miesięcy – mówi Ewa Szpila, odtwórczyni roli Zbysi w spektaklu Banda Mocarna. – Cały projekt polega na zjednoczeniu grupy seniorów, aby poprzez współprace zrobić coś dla całej społeczności gminy. Dzięki pomocy pracowników teatru udało się nam przygotować dzisiejszy występ, który był o przyjaźni, grupie i współpracy. Nie spodziewaliśmy aż tylu gości i tak cudownej atmosfery.

O założeniach projektu powiedział naszemu portalowi Tomasz Kireńczuk – dyrektor programowy, Stowarzyszenie Teatr Nowy: – Projekt polega na stworzenia grupy liczącej ok. 20 mieszkańców danej gminy w wieku 60+. Następnie  z nimi pracujemy przez okres 7- 9 miesięcy. Dzisiejszy finał jest efektem tej pracy. Najważniejsze w projekcie jest stworzenie grupy, która będzie się czuła ze sobą dobrze i będzie chętnie ze sobą działać. My kończymy projekt a nasi seniorzy, i seniorki będą działać dalej co nas najbardziej cieszy.

Sponsorem relacji była firma Hydrotech – stacja kontroli pojazdów oraz skład budowlany w Siedliskach.

fot. J. Kieroński

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)