Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Legalni bukmacherzy muszą chronić nieletnich przed ryzykiem uzależnienia się od hazardu

Autor: Materiał nadesłany
Uzależnienie od hazardu może dotknąć ludzi w każdym wieku, ale szczególnie narażone są na nie osoby niepełnoletnie. Legalni bukmacherzy zobligowani są do wdrożenia regulaminu odpowiedzialnej gry, który w pewnym zakresie zmniejsza ryzyko uzależnienia się osób dorosłych, a także całkowicie wyklucza możliwość obstawiania zakładów przez osoby niepełnoletnie.

Nowelizacja ustawy hazardowej, która weszła w życie w kwietniu 2017 roku, miała na celu między innymi wyeliminowanie z polskiego rynku firm bukmacherskich łamiących polskie prawo. W noweli znalazły się zapisy mające ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie całej branży hazardowej, ale także na bezpieczeństwo graczy. Jednym z czynników zmniejszających ryzyko uzależnienia od hazardu jest konieczność zablokowania dostępu do zakładów osobom niepełnoletnim. Oczywiście przepis o zakazie uczestniczenia w grach hazardowych osób niepełnoletnich nie jest nowy i obowiązuje już od niepamiętnych czasów, a ostatnia nowelizacja zmieniła tylko niektóre zapisy poprzedniej ustawy. Przyjrzyjmy się w szczegółach, jak wyglądają obecnie przepisy ograniczające dostęp do hazardu osobom nieletnim.

Poważne zagrożenie

Mogłoby się wydawać, że uzależnienie od hazardu jest domeną ludzi dorosłych. Tymczasem badania pokazują, że osoby które nie ukończyły 18 roku życia bardzo często również dotknięte są już tym problemem i są one o wiele bardziej podatne na takie uzależnienie niż osoby dorosłe.

Osoby nieletnie powinny być szczególnie chronione przed czynnikami mogącymi mieć negatywny wpływ na ich życie. Dlatego ustawa hazardowa poświęca im sporo uwagi. Jednym z kluczowych warunków przyznania koncesji na urządzanie zakładów, a więc prowadzenie legalnej działalności bukmacherskiej w Polsce, jest wprowadzenie takiego systemu weryfikacji wieku, który uniemożliwi grę ludziom przed 18. rokiem życia.

W ustawie hazardowej znajdziemy także zapis mówiący o konsekwencjach, na jakie naraża się firma udostępniająca zawieranie zakładów osobom nieletnim.

Weryfikacja wieku gracza w stacjonarnych punktach bukmacherskich

Ustawa precyzuje, że każda legalnie działająca firma bukmacherska ma obowiązek opracowania konkretnej metody zabezpieczenia przed zawieraniem zakładów przez osoby nieletnie. Przed wejściem do stacjonarnego punktu obstawiania zakładów powinna znajdować się informacja o zakazie brania udziału w grze osób przed 18. rokiem życia.

To właściciel punktu stacjonarnego lub jego pracownik ponosi odpowiedzialność za zweryfikowanie wieku gracza. Jeśli ma co do tego wątpliwości, powinien poprosić o okazanie dokumentu tożsamości.

Lokalizacja stacjonarnego punktu bukmacherskiego także nie jest wyłączną kwestią przedsiębiorcy. Tego typu punkty nie mogą działać w pobliżu szkół, przedszkoli czy innych placówek młodzieżowych – minimalna odległość wynosi 100 metrów.

Regulamin odpowiedzialnej gry obowiązkowy dla bukmacherów działających online

W dobie Internetu osoby młodociane mają bardzo łatwy dostęp do zakładów bukmacherskich oraz innych gier hazardowych. Dlatego znowelizowana ustawa szczególny nacisk kładzie na podmioty, które udostępniają swoje usługi za pośrednictwem Sieci.

Każdy legalnie działający bukmacher online musi wdrożyć tzw. regulamin odpowiedzialnej gry. Jego elementami są m.in. opracowanie rozwiązań uniemożliwiających grę osobom przed 18. rokiem życia, informowanie klientów o ryzyku uzależnienia i wiele innych.

Legalni bukmacherzy działający w Sieci skutecznie uniemożliwiają zawieranie zakładów przez nieletnie osoby. Każda osoba chcąca wziąć udział w grze zobligowana jest do założenia indywidualnego konta u bukmachera. Aby to zrobić, musi podać swoje pełne dane osobowe wraz z datą urodzenia oraz udostępnić skan dowodu osobistego. Dopiero po pozytywnej weryfikacji konto zostaje w pełni aktywowane i gracz może zawierać zakłady.

Co ze stacjonarnymi salonami gier?

Jeszcze kilka lat temu normą był widok bardzo młodych ludzi, którzy całe popołudnia spędzali na grze na automatach, popularnie nazywanych jednorękimi bandytami. Automaty te można było spotkać wszędzie: w sklepach, na stacjach benzynowych, w restauracjach. Znowelizowana ustawa hazardowa praktycznie wyeliminowała ten proceder.

Obecnie takie automaty mogą znajdować się wyłącznie w kasynach oraz salonach gier objętych monopolem państwa. Każda osoba, która wchodzi do takiego punktu jest rejestrowana. W salonach musi być również zainstalowany monitoring. Dzięki temu nie ma możliwości, by na automacie zagrał ktoś nieletni.

Zakaz kierowania reklam do młodzieży

To kolejna bardzo ważna kwestia zapisana w ustawie hazardowej. Legalni bukmacherzy mogą się obecnie reklamować, jednak ustanowione są ograniczenia w tej reklamie, jak np. zakaz emisji reklam firm bukmacherskich w TV i radiu w godz. 6-22, poza sytuacją gdy firma bukmacherska sponsoruje wydarzenie sportowe emitowane o wcześniejszej porze.

Ponadto reklama nie może być w żaden sposób kierowana do osób małoletnich. W reklamach nie mogą oczywiście występować osoby przed 18. rokiem życia. Ustawa zakazuje także umieszczania reklam firm bukmacherskich na łamach prasy adresowanej do młodzieży i dzieci.

Polskie prawo bardzo poważnie podchodzi do kwestii ochrony nieletnich przed skutkami uzależnienia od hazardu. Obostrzenia prawne są konkretne, a warunkiem legalnego prowadzenia biznesu bukmacherskiego jest uniemożliwienie zawierania zakładów przez osoby niepełnoletnie.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy