Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowa: z miłości do koronek. Koronkarnia już otwarta!

Autor: Mateusz Książkiewicz
W minioną sobotę (tj. 19 stycznia br.) o godz. 10 nastąpiło symboliczne przecięcie nitki w Koronkarni, nowym miejscu na mapie Bobowej, gdzie można kupić wszystko co związane jest z koronkami. Od pięknych serwet, przez koronkowe dodatki, bransoletki aż po akcesoria niezbędne do wykonywania koronki bobowskiej.

W miłym i kameralnym gronie nastąpiło otwarcie Koronkarni – sklepu a nawet by rzecz można butiku z koronkami bobowskimi. Twórcami Koronkarni, zlokalizowanej przy ul. Grunwaldzkiej 27 (oczywiście w Bobowej) są Ewa i Grzegorz Szpilowie, małżeństwo które od ponad 20 lat związane z lokalnym środowiskiem koronczarskim. Miejsce, które stworzyli jest wyjątkowe ale nic w tym dziwnego bowiem odwiedzając Koronkarnię możemy podziwiać prawdziwie koronkowe arcydzieła. Oprócz przepięknych dodatków do włosów, sukni, koronkowej biżuterii czy szali sklep oferuje akcesoria niezbędne do robienia koronki. Koronkarnia to także stała galeria koronek oraz miejsce gdzie chętni, mogą skorzystać z oferowanych przez p. Szpilów warsztatów.

Zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i przekonania się na własne oczy jak cudowne i niezwykłe mogą być rzeczy z koronki. Koronkarnia w Bobowej to także sprzedaż internetowa, adres strony to www.koronkarnia.pl. Więcej informacji pod numerem telefonu (18) 35 14 068 lub 508 256 631.

Co warto wiedzieć o bobowskiej koronce klockowej?

Historia bobowskich koronek klockowych sięga początków XVI wieku. W 1899 roku w Bobowej powstała Krajowa Szkoła Koronczarska, której to uczennice zdobyły w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a w roku 1905 złoty medal w San Francisco. Spowodowało to wzrost popularności koronki klockowej nie tylko w zakresie kształcenia ale także zawodowego wytwarzania. Ochrony tradycji wytwarzania koronki klockowej podjęło się powstałe w 1995 roku Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej, które w Bobowej działa po dziś dzień. Stowarzyszenie organizuje coroczny Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy