Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Teatr Proxima zahipnotyzował mieszkańców Bobowej

Autor: Jacek Kieroński
Dzisiaj (tj. 28.01.br.) w sali widowiskowej „Koronka” mieszczącej się przy bobowskim rynku wystawiony został spektakl „Hipnotyzer” w wykonaniu aktorów Teatru Nowego Proxima z Krakowa.

„Hipnotyzer” z całą pewnością jest jedną z najbardziej humorystycznych sztuk rosyjskiego dramatopisarza Wasilija Sigariewa. Sztukę w swojej komiczności porównać można do filmów Woody’ego Allena oraz tekstów Petra Zelenki. W rolach głównych wystąpili : Tomasz Schimscheiner – hipnotyzer, Martyna Krzysztofik – żona, Piotr Sieklucki – mąż.

Spektakl opowiada o dwójce fantastycznych ludzi, przedstawicieli klasy średniej, którzy żyją w kłamstwie. Przez przypadek zostały zapodziane pieniądze i potrzebny był hipnotyzer, aby pomóc je odnaleźć. Hipnotyzer przy okazji tego, że odkrył gdzie znajdowały się pieniądze, został także wmanewrowany w intrygę między małżonkami, polegającą na wyciąganiu na zewnątrz własnych grzechów. Spektakl jest o tym co ukrywamy, pomimo że żyjemy ze sobą. Kłamstwo jest czymś paskudnym.  Przedstawienie jest również o tym, żeby po prostu kochać się i być wobec siebie uczciwym – streścił spektakl Tomasz Schimscheiner, aktor wcielający się w rolę hipnotyzera.

Wielu zapyta skąd obecność Teatru Nowego Proxima w Bobowa? Otóż, początkiem czerwca 2018 roku do miasta i gminy Bobowa zawitał Projekt 60+ Nowy Wiek Kultury. Jako główny cel projektu przyjęto aktywizację seniorów w podkrakowskich wsiach i miasteczkach. Najważniejszym jego efektem było to, że jego uczestnicy postanowili założyć klub seniora. 2 grudnia 2018 roku z przytupem zainaugurowano jego powstanie, wystawiając członków klubu spektakl teatralny „Banda Mocarna”, na podstawie tekstu Maliny Prześlugi ” Dziób w Dziób”. Pisaliśmy o tym tutaj: Jachimek i Trojanowska na inauguracji klubu Seniora w Bobowej (TV)

O projekcie 60+ Nowy Wiek Kultury opowiada Tomasz Kireńczuk dyrektor programowy, Stowarzyszenie Teatr Nowy:  – W ramach Projektu 60+ Nowy Wiek Kultury dbamy nie tylko o to, aby pracować z seniorami i pomagać im tworzyć własną organizacje, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby dzielić się tym co jako teatr mamy najlepsze. Dzisiejszy spektakl jest dodatkowym wydarzeniem które, dzięki klubowi seniora w Bobowej ma miejsce. Mamy generalnie bardzo dobre doświadczenia, bo nasz projekt realizujemy już osiem lat, w ramach którego pracowały z nami 24 grupy. Czasami na początku jest ciężko zebrać grupę, bo nie do końca wiadomo o co chodzi, co się będzie działo, jaki jest cel tego projektu. Gdy już jednak zaczynamy działać, ludzie są naprawdę bardzo szczęśliwi, trudno im sobie wyobrazić, że nie mogą być ze sobą dłużej. Dlatego to co nas bardzo cieszy to właśnie to, że nasze grupy po zakończeniu projektu działają dalej razem. Tak też było w Bobowej. Jak wiemy po zakończeniu projektu powstał klub seniora, jest wybrany zarząd, ma już swoje pierwsze plany, jego członkowie pracują nad pokazem swojego spektaklu, którego premiera była przygotowana w ramach naszego projektu. Myślę, że będzie się to rozwijało z dużą korzyścią dla gminy i samych mieszkańców.

– Program 60+ Nowy Wiek Kultury zakończył się, ale zostaliśmy zmotywowani do tego, aby powstał w Bobowej klub seniora- mówi o bobowskim klubie seniora, jego prezes Ewa Szpila. – Bardzo dobrze nam się razem pracuje, mamy te same cele, chcemy dobrze się bawić i miło spędzać czas. Nasza grupa liczy 20 osób, ale chętnie przyjmiemy następnych członków. Jest to grupa otwarta, jesteśmy z różnych miejscowości, z terenu całej gminy Bobowa. Członkami klubu są ludzie, którzy znają się i chętnie ze sobą współpracują – tacy aktywiści. Chcemy wziąć udział w przeglądzie zespołów teatralnych i będzie to nasz debiut. Zagramy sztukę, którą przedstawialiśmy w Bobowej. Niektórzy myślą, że jest to bajka dla dzieci, jednak tak naprawdę jest to bardzo poważna sztuka, o tym jak można być razem, pomimo tego, że jest się innym. Bardzo cieszymy się z występu teatru Proxima, wystawili świetną komedię, na której wszyscy dobrze się bawili.

Fot: J. Kieroński

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy