Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

O komunikacji i transporcie podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy

Autor: Mateusz Książkiewicz
Przepływ osób i towarów był tematem jednego z paneli odbywających się w Małopolskiej Strefie Spotkań podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wśród panelistów znaleźli się samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

– Transport kolejowy coraz bardziej się rozwija, o czym świadczy codzienny wzrost ilości pasażerów korzystających chociażby z Kolei Małopolskich – rozpoczął Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. – Pociągi są nowoczesne, klimatyzowane. Jedyne co pozostaje jeszcze do zrobienia to nowe, kolejne miejsca, gdzie będzie można bez problemu zaparkować auto.

– Przeciętny Małopolanin korzysta 5 razy do roku z podróży koleją, średnia w Polsce to 8. Przed nami więc jeszcze spory potencjał do wykorzystania – mówił Tomasz Warchoł dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu UMWM w Krakowie.

– Temat wykluczenia i transportu jest bardzo często poruszany przez mieszkańców w rozmowach z nami radnymi. – dodał Patryk Wicher, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Odległość jaką muszą pokonać mieszkańcy do dworca znacznie wpływa na wybór komunikacji. Nakłady na budowę parkingów typu Park&Ride powinny być jak największe, bowiem kolej będzie się rozwijać. Należy przemyśleć również możliwość dowozu pasażerów z odległych przysiółków busami. 

Nadzieją dla inwestycji kolejowych jak i samych połączeń ma być rządowy program Kolej+, którego zapowiedzi dokonał podczas panelu Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego Ministerstwa Infrastruktury.

Jako przykład wykluczenia komunikacyjnego przywołana została przez burmistrza Zakliczyna Dawida Chrobaka – Jamna. Rozwiązaniem tego problemu ma być zakupiony przez samorząd gminny autobus, który pomoże mieszkańcom Jamnej dostać się do innych miejscowości.

Kwestie komunikacji i transportu to również bezpieczeństwo pieszych, sprawę tą skomentował Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa Małopolskiego: – Jako samorząd Województwa Małopolskiego przy dobrej współpracy z radnymi SWM zaproponowaliśmy dofinansowanie do budowy przejść dla pieszych, do 60% wartości inwestycji. Jeszcze w tym roku powstanie ponad 200 nowoczesnych przejść dla pieszych. Przy ich tworzeniu bierzemy pod uwagę wszelkie warunki jakie pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pieszym oraz komfort kierowców. Projekty konsultowane są również z policją. Od stycznia do lipca 2019 roku, porównują analogiczny okres w roku. 2018, spadła śmiertelność wypadków z udziałem pieszych o 30 osób. 

– Harmonia i zintegrowany system połączeń, od domu do pracy, dobra komunikacja miedzy miastami powiatowymi, wzmocnienie komunikacji regionalnej to moim zdaniem recepta na dobry transport – skonkludował panel Patryk Wicher, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Zamierzasz przeprowadzić się do Krakowa? W tym przedsięwzięciu potrzebna będzie profesjonalna pomoc. Dowiedz się więcej o usłudze przeprowadzki do Krakowa.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy