Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pielęgnacja nagrobka. Domowe sposoby

Autor: Mateusz Książkiewicz
Trwający miesiąc to z reguły czas intensywnych przygotowań do zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Wszystkich Świętych. Obowiązkowo, każdy z nas odwiedza rodzinną mogiłę, by jak co roku skrupulatnie zadbać o grobowiec.

Generalnie nie musimy decydować się na jakiekolwiek, nawet z pozoru tak drobne prace jak czyszczenie płyty nagrobkowej samodzielnie, bowiem istnieje szeroki wachlarz rozmaitych firm typu przedsiębiorstwo funeralne Jakubisiak, które proponuje w swej rozleglej ofercie usługowej także kompleksową opiekę nad miejscem pochówkowym. Dla chcących spróbować własnych sił w pielęgnacji nagrobka, poniżej kilka cennych porad.

Pozbywanie się pyłu i błota

Nie musimy mieć specjalistycznej wiedzy na temat tego, jak fachowo czyścić grobowiec, aby móc zabrać się za porządkowanie mogiły indywidualnie. Wystarczy odrobinę dobrej woli, trochę czasu oraz parę wartościowych wskazówek. A zatem, przejdźmy do konkretów – nie wydawaj kroci na profesjonalne preparaty do pielęgnacji płyt nagrobnych, bo nie warto! Wystarczy, że postawisz na od dawien dawna sprawdzające się domowe metody. Po pierwsze, zacznijmy od gruntownego wymycia pomnika i płyty w ciepłej wodzie. Pamiętajmy, żeby nie było to chłodne chlapanie, a solidne wręcz gorące polewanie silnymi strumieniami, gdyż taki zabieg sprawi, że wszelakie zabrudzenia dokładnie wsiąkną. Później sięgnijmy po miękką w dotyku szmatkę, którą zaczniemy polerować powierzchnie grobowca, lecz nie zapominajmy, że materiał ma być bardzo delikatny, aby nie doszło do zarysowań i zadrapania mogiły. Najlepsze są ściereczki uniwersalne z mikrofibry. Zanim jednak czymkolwiek przejedziemy po płycie grobowca, sprawdźmy jakie surowce są zalecane do konkretnego rodzaju tworzywa, z jakiego stworzony został nagrobek.

Usuwanie wosku

Dostrzegłeś, że na płycie grobowca pojawiła się nieestetyczna plama z zaschniętego wosku znicza? Nie martw się, bo i temu będziesz w stanie szybko i sprawnie zaradzić. Zgromadź kilka potrzebnych Ci do tego narzędzi – gumowe rękawiczki, standardowa kuchenna łopatka drewniana, skrobaczka (jak na przykład ta domowa do płyty indukcyjnej) sok z cytryny, ocet, rolka papieru. Najpierw lekko skrobiemy zastygnięty wosk, a następnie zalewamy to miejsce sokiem z cytryny. Do podważenia zawsze wybierajmy drewnianą łyżkę, która nie zarysuje powierzchni. Ze względu na zastosowanie dużych ilości soku z cytryny, koniecznie ubierz rękawiczki ochronne.

Stop rdzy

Na pierwszy rzut oka, pojawienie się rdzy na grobowcu wydaje się kompletnie niemożliwe do wyczyszczenia. I tu Was zaskoczymy, bo nawet przy nieestetycznych rdzewieniach jest efektywna metoda czyszczenia, która okaże się niezawodna i pozwoli na dobre rozprawić się z atakującą nagrobek rdzą. Cały sekret tkwi w mieszance wody utlenionej oraz sody oczyszczonej. Łączymy oba wyżej wspomniane składniki i nanosimy bezpośrednio na rdzę, oczekując aż zrobi się gęsta w konsystencji papka. Tę pastę mocno wcieramy, najlepiej szczoteczką, a kiedy zacznie się lekko pienić, możemy przetrzeć szmatką zwilżoną w cieplej wodzie. Po rdzy nie powinno zostać ani śladu. Na koniec przyda się zabieg profilaktyczny taki jak chociażby woskowanie czy nanoszenie specyfików na bazie żywicy, które pozwolą właściwie zakonserwować płytę nagrobka.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy