Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jaka powinna być brama garażowa?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Większość osób mieszkających w domach jednorodzinnych posiada garaż – wolnostojący lub znajdujący się w bryle budynku. Do uzyskania jego pełnej funkcjonalności, niezbędna jest odpowiednio dopasowana brama garażowa. Przed jej wyborem warto zastanowić się, jakimi parametrami powinna się ona cechować, aby zagwarantować nam jej komfortowe użytkowanie.

Brama dopasowana do wolnej przestrzeni

Na początek zanalizuj, która brama garażowa będzie pasować do Twojego garażu, bowiem różnią się one sposobem otwierania skrzydła oraz wielkością zajmowanej przestrzeni. Przykładowo – do pełnego otwarcia bram rozwiernych i uchylnych, musisz mieć od 1 do 1,5 m wolnego miejsca przed garażem. Nie sprawdzą się więc one na krótkich podjazdach lub tam, gdzie nie ma ich w ogóle.

Bramy rolowane i segmentowe natomiast, do pełnego otwarcia nie wymagają miejsca przed garażem  (to dobry wybór, jeśli Twój garaż graniczy z ulicą), bowiem ich skrzydło nie wychodzi poza otwór wjazdowy. Zwróć też uwagę, że decydując się na bramę segmentową lub uchylną, będziesz musiał wygospodarować w garażu miejsce na montaż elementów ich konstrukcji.

Dobrze ocieplona brama garażowa

Jeśli Twój garaż jest ogrzewany lub znajduje się w bryle budynku, Twoja brama garażowa powinna być dobrze zaizolowana. Najlepiej, abyś wybrał bramę o współczynniku przenikania ciepła U równym 1,1 (wartość ta będzie obowiązywać od 2021 roku). Zwróć też uwagę, aby współczynnik ten dotyczył całej  bramy a nie tylko jej poszczególnych elementów (skrzydła, segmentów).

Ocieplona brama garażowa nie tylko ochroni pomieszczenie przed ucieczką ciepła, ale i jej skrzydło przed osadzaniem się na nim szronu. Typowe ocieplenie bramy wykonane jest najczęściej poprzez wypełnienie przestrzeni między blachami pianką poliuretanową lub styropianem. Dodatkowo, aby uszczelnić bramę pomiędzy jej konstrukcją a ścianą, mocuje się uszczelki.

Bezpieczna brama do garażu

Bez względu na to, która brama zagości na Twojej posesji, powinna być ona przede wszystkim bezpieczna. Dotyczy to głównie tych bram w których zainstalowany jest napęd. Standardowo, swoją bramę powinieneś wyposażyć w fotokomórki, które zatrzymają skrzydło w czasie jej zamykania, gdy odnotują ruch w jej świetle.

Koniecznie zwróć też uwagę i na to, aby brama posiadała zabezpieczenie przed jej nagłym opadnięciem (np. gdy dojdzie do uszkodzenia sprężyn czy awarii zasilania). Ciekawym rozwiązaniem jest też funkcja łagodnego opadania bramy, dzięki któremu jej skrzydło delikatnie domyka się, zamiast gwałtowanie uderzać. Rozwiązania te zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim.

Brama trudna do sforsowania

Jeśli Twoja brama garażowa połączona jest bezpośrednio z budynkiem mieszkalnym, powinieneś zadbać o jej jak najlepsze zabezpieczenie przed włamywaczami. Sposób zabezpieczenia zależy oczywiście od rodzaju bramy. Przykładowo – bramy uchylne mogą być zabezpieczone ryglem z zapadką obrotową, która dość mocno dociska skrzydło do ramy.

W przypadku bram segmentowych i rolowanych, można natomiast zastosować dodatkowe blokady na wale nawijającym. Bardzo istotna jest także grubość blachy z której wykonano bramę – im grubsza, tym ciężej ją sforsować. Wybierając bramę sprawdź, jaką ma ona klasę wytrzymałości przed włamaniem (tzw. czas oporu). Mówi o niej skrót RC. Im wyższa jest jego wartość (max. 6), tym lepiej.

Brama o dużej sprawności

Jeśli zdecydujesz się na bramę z napędem, zwróć uwagę na siłę jego ciągu. Musi być on dopasowany do wagi oraz wymiarów skrzydła bramy. Najczęściej wynosi on około 400-500 N i otwiera bramę z prędkością około 14 cm/s. Oznacza to, że na pełne otwarcie skrzydła, będziesz musiał poczekać do 30 sekund.

Na rynku dostępne są oczywiście nieco lepsze modele, dzięki którym brama otworzy się nawet i w 10-15 sekund. To ważne, jeśli do garażu wjeżdżasz bezpośrednio z ulicy. Przed zakupem bramy pamiętaj, aby bardzo dokładnie określić wszystkie swoje potrzeby oraz zadbać o bezpieczeństwo podczas jej używania.

Więcej na Hormann.pl.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy