Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Piątek, 30 lipca 2021

Nowa rzeczywistość. Obowiązek zakrywania ust oraz nosa potrwa do odwołania!

16.04.2020 || Kategorie: Gmina Bobowa, Komunikaty || Autor: Mateusz Książkiewicz

Od 16 kwietnia w całej Polsce istnieje obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w związku z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Maseczki ochronne, szaliki ale też chusty czy kominy musimy nosić w miejscach publicznych, urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Jeśli podróżujemy z kimś z kim nie mieszkamy na co dzień, musimy również w samochodzie!

Ludzie w maseczkach dotychczas kojarzyli nam się ze wschodem, gdzie w azjatyckich krajach chroniły przed smogiem. Korzystali z nich także mieszkańcy dużych polskich miast, gdy zanieczyszczenie powietrza dawało się we znaki. Od dzisiaj zakrywanie ust i nosa obowiązuje wszystkich. Obowiązek wprowadzony jest do odwołania i ma związek ze stanem zagrożenia epidemicznego.

– Usta i nos możemy zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży – czytamy na rządowej stronie poświęconej tematyce koronawirusa oraz wprowadzonych obostrzeń. – Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na maseczki, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć. Na co zwrócić uwagę? Maseczki mogą być wykonane z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem czy fizeliny. Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczek?

  • dzieci do 4 lat,
  • osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  • osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
  • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
  • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
  • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

A jak wygląda kwestia maseczek w kościele? Wierni będący w kościele niezależnie czy podczas liturgii, czy osobistej adoracji są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Podczas przyjmowania Komunii Św. należy odsłonić twarz w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski. Maseczki należy używać podczas sakramentu pokuty, zarówno penitent jak i duchowny. Duchowny nie musi korzystać z maseczki wyłącznie podczas sprawowania liturgii. Obowiązek zasłaniania ust oraz nosa dotyczy także wszystkich posługujących podczas liturgii (ministrantów, lektorów, kościelnego).

Za brak maseczki lub nie zasłonięta twarz i usta grozi mandat karny do wysokości 500zł.